Obama, 1915 olayları için 'Büyük Felaket' dedi

Obama, 1915 olayları için 'Büyük Felaket' dedi

ABD Başkanı Obama, Ermeni lobisinin baskısına karşın 1915 olayları için ‘Meds Yeghern’ ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Barack Obama, 1915 Olayları'nın 101'inci yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan öncesi yaptığı açıklamada, Ermenice “Büyük Felaket” anlamına gelen “Meds Yeghern” ifadesini kullandı. 
Obama'nın '24 Nisan' açıklaması, ABD Başkanı'nın İngiltere ziyaretini sürdürdüğü saatlerde yayımlandı.
Beklenenin aksine açıklamasını iki gün önceden yapan ABD Başkanı, "Bu yıl, 20’nci yüzyılın ilk toplu mezalimi olan Meds Yeghern'in 100’üncü yılını anıyoruz” dedi.
Obama şu ifadeleri kullandı:
"1915'ten başlayarak Osmanlı İmparatorluğu’nun Ermeni halkı sürgün edildi, katledildi ve ölüme yürütüldü. Tarihi anayurtlarındaki kültür ve mirasları silindi. Tüm tarafları acılara maruz bırakan korkunç şiddet sırasında 1,5 milyon Ermeni can verdi. 1915 yılının dehşetleri gözler önüne serildiğinde, ABD Büyükelçisi Henry Morgenthau ABD hükümeti içinde alarm zilini çaldı ve Osmanlı liderlerine karşı durdu. Onunki gibi çabalar sayesinde Meds Yeghern (Büyük Felaket) gerçeği ortaya çıktı ve ilk BM İnsan Hakları Sözleşmesi'nin oluşturulmasına katkı sağlayan Raphael Lemkin gibi insan hakları savunucularının sonraki çalışmalarına etkide bulundu."
Bu 101’inci yıl dönümünün “önemli bir an” olduğunu belirten Obama, bugünün, “tarihsel anmanın ve geçmişle hesaplaşmaya dönük zor ama gerekli çalışmaların önemi üzerinde derinlemesine düşünmeye yönelttiğini” vurguladı.
Obama, yaptığı açıklamada Suriye'de yaşanan iç savaştan dolayı Ermenistan'ın 17 bin Suriyeli mülteciyi ağırladığına dikkat çekerek, teşekkür etti.
"KENDİMİZİ DERS ALMAYA ADIYORUZ"
Obama, 1915 Olayları'na dair görüşlerini düzenli olarak ifade ettiğini ve görüşlerinin değişmediğini anlatarak, şöyle konuştu:
“Gerçeklerin tam, samimi ve adil kabulü hepimizin çıkarına. İnsanlar ve uluslar, geçmişlerin acılı unsurlarıyla hesaplaşarak ve kabul ederek, daha fazla güçlenir ve daha adil ve hoşgörülü gelecek inşa eder. Tarihin bu karanlık sayfasına ışık tutmaya çalışan Papa Françesko, Türk ve Ermeni tarihçiler ile diğer birçokları tarafından görüşlerin ifade edilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.”
"Bu önemli 101’inci yıldönümde, kaybedilenleri anmak için Ermeni halkıyla birlikte durduklarını” belirten Obama, “Acı çekenlerin unutulmayacağı sözünü veriyoruz ve kendimizi bu acılı mirastan ders almaya adıyoruz. Böylece gelecek nesiller onu tekrarlamayabilir” ifadesini kullandı.


HELİKOPTERDEN İNİNCE KRALİÇE KARŞILADI
İngiltere ziyaretini sürdüren ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip ile kraliyet çiftinin başkent Londra dışındaki resmi konutu Windsor Sarayı'nda bir araya geldi.
Obama çifti, helikopterle ulaştıkları Windsor Sarayı'nın bahçesinde, Kraliçe Elizabeth ve eşi Prens Philip tarafından karşılandı.
Dün 91'inci yaşına basan kraliçenin evsahipliğinde, tarihi saraydaki öğle yemeğinde yapılan görüşme basına kapalı gerçekleşti.
İngiltere'ye beşinci ziyaretini gerçekleştiren Obama, İngiliz Daily Telegraph gazetesinin bugünkü baskısı için kaleme aldığı makalede, ziyaretinin zamanlamasının pek çok spekülasyona yol açtığının farkında olduğunu belirterek, "İtiraf ediyorum, Majestelerinin (İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth) doğum gününü kendim şahsen kutlamak istiyorum" ifadesini kullandı. İngiliz basını, Obama'nın beraberinde Kraliçeye 90'ıncı yaş günü hediyesi getirdiğini yazarken, resmi yetkililer bu konuda bilgi vermedi.