'Orta Doğu sınırı Edirne, Türkiye'deki Suriyeli sayısı da 10 milyon olacak'

'Orta Doğu sınırı Edirne, Türkiye'deki Suriyeli sayısı da 10 milyon olacak'

İYİ Parti'li Ümit Özdağ, "Orta Doğu sınırı Şanlıurfa’dan, Kilis’ten geçerken, 2040 yılında Edirne’den geçecek. Çünkü Ortadoğu alt kıtasının ebediyen parçası haline gelecek” şeklinde konuştu.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Türkiye’de bulunan Suriyeli sığınmacıların yarattığı sorunlar hakkında konuştu. Halk TV’de yayınlanan 'Türkiye Nereye' adlı programda açıklamalar yapan Özdağ, 2040 yılında Ortadoğu’nun sınırının Edirne’ye kadar uzanacağına dikkat çekerek, aynı dönemde Türkiye’deki Suriyeli sayısının 10 milyona dayanacağını söyledi.

Özdağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Hatay’da 429 bin 293 olarak yazıyor. Bu rakamın üzerine 200 bin daha koyun. Aynı şekilde Şanlıurfa’nın üzerine 150 bin daha koyun, Gaziantep’in üzerine 170 bin daha koyun. İstanbul’da Suriyeli sayısı 750 bin… Diğerleri ile birlikte İstanbul’da bir milyonun üzerinde sığınmacı var. Türkiye’de 5,3 milyon Suriyeli var. İran sınırının öteki tarafında 2,5 milyon Afgan gelmeyi bekliyor.

Türkiye hala sınırlarını koruyamıyor. İçerideki 1,5 milyon Suriyelinin kaydı yok. İran üzerinden Türkiye’ye gelen 500 bin Afgan illegal durumdalar. Türkiye’de Afgan’ın elinin değmediği et üretilmiyor deniliyor. Ama Afgan ile birlikte Türkiye’ye verem gibi değişik hastalıklar da giriyor. Iğdır’da Afganların bulunduğu kampta geçen ay veremden dolayı karantina ilan edildi. Türkiye’de 3 sene sonra salgın hastalıklar başlayacak.

Hepimizin hayatını toptan etkileyecek bir kavimler göçünü yaşıyoruz. Suriye büyümüş ve Türkiye’nin içine girmiş. Şanlıurfa, Gaziantep, Hatay, Kilis, Adana, Mersin, Konya’ya kadar uzamış. Türkiye’de Suriyeli merkezli olayların yüzde 44’ü Konya’da gerçekleşiyor. Hiçbir siyasetçi ve aydının böyle büyük bir kavimler göçü yaşanırken, bakalım ileride düzelir demeye hakkı yoktur. Çünkü 2040 yılında 5,3 milyon Suriyeli 10 milyon olacak. Ortadoğu sınırı Şanlıurfa’dan, Kilis’ten geçerken, 2040 yılında Edirne’den geçecek. Çünkü Ortadoğu alt kıtasının ebediyen parçası haline gelecek. O zaman Türkiye’de kalsınlar Avrupa’ya girmesinler diyen Avrupalılar büyük bir hata yaptıklarını hatırlayacaklar. Burada en kesin çözüm Suriyelilerin evlerine geri gönderilmesi.”