Ortaklık yara aldı

Ortaklık yara aldı

Seçimde ittifaka hazırlanan AKP ve MHP arasında görevden alınan belediye başkanları ile ilgili kriz çıktı. MHP'den Gökçek'e ve yeni başkan Mustafa Tuna’ya zehir zemberek suçlamalar yöneltilirken, AKP’den ise cevap gecikmedi: “Kürsüde öyle yüksek tonda konuşarak, hesap sorarak olmaz.”

Sibel HEKİMOĞLU / YURT

AKP ve MHP arasında görevden alınan belediye başkanlarıyla ilgili kriz çıktı. MHP’li Seyfettin Yılmaz, grubu adına yaptığı konuşmada, istifa ettirilen eski başkan Melih Gökçek ile o koltuğa oturan Mustafa Tuna için zehir zemberek suçlamalarda bulunurken, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise MHP’yi belgelerle ispata çağırdı.

TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde MHP Grubu adına konuşan Seyfettin Yılmaz, görevden ayrılan belediye başkanlarıyla ilgili hükümete sert eleştiriler yöneltti. 
Yılmaz, görevinden ayrılan Melih Gökçek’in ranta dayalı 4 yılda yaklaşık 4 bin 200 imar değişikliği yaptığını iddia ederek, "Gökçek’in hiçbir suçu yok mu, hiçbir işleme tabi tutulmayacak mı?  ‘Tak’ diye emredip ‘şak’ diye gereğini yaparak bu işlerden sıyrılma olmaz" dedi. 

‘ALDINIZ GÖKÇEK’İ GETİRTİNİZ TUNA’YI

Yeni başkan Mustafa Tuna’yı da hedefine alan MHP’li Yılmaz, “Aldınız Melih Gökçek’i, getirdiniz Mustafa Tuna’yı. Şimdi size bir belge göstereceğim. Çankaya İlçesi Dikmen Tepe’de. Kim bu yerin sahibi? Mahmut Tuna. Tuna İnşaat’ın sahibi, Mustafa Tuna’nın ağabeyi. 15 bin 750 metrekare alan, 23 bin 625 metrekareye çıkıyor. Ankara tarihinde olmayan şey oluyor. Kamu ortaklığı payı alınmıyor, yani gizli emsal 2.5-3’e çıkıyor. Kamunun malını bu kadar kolay aldığınız bir ortamda kuzuyu kurda emanet ederseniz, bu gariban, fakir fukara milletin hakkını kim koruyacak?” diye sordu.

‘İHANET İÇİNDELER’

MHP Grubu adına konuşan Seyfettin Yılmaz, Türkiye’nin ateş sarmalına çevrildiği bu süre içerisinde devletin yanında yer almaya kararlı şekilde devam edeceklerini belirterek, “Ama Türkiye bir beka sorunu yaşarken, Türkiye’yi  idare edenler, başta yerel yönetimler olmak üzere, kamunun malını, belediyenin mallarını eğer iç ediyorlarsa, fakir fukaranın, garip gurebanın haklarını yiyorlarsa bunlar da en az bu memlekete kastedenler kadar ihanet içerisindedirler” ifadelerini kullandı.
Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 4 yıl içerisinde yaklaşık 4 bin 200 imar değişikliği yaptığını dile getiren Yılmaz, bu imar değişikliklerinin birçoğunun ranta dayalı olduğunu öne sürdü. Yılmaz, “Kimi yerde 40 kata kadar çıkan yerler var ve bunları yapanların birçoğu hakkında FETÖ’den soruşturma yürütülüyor” dedi. Yılmaz, şunları kaydetti:

TAK-ŞAK İSTİFAYLA OLMAZ, HESABINI SORUN

Bu imar düzenlemelerini kimler veriyor? Belediye Başkanı Melih Gökçek. Gökçek’in hiçbir suçu yok mu, hiçbir işleme tabi tutulmayacak mı? ‘Tak’ diye emredip ‘şak’ diye gereğini yaparak bu işlerden sıyrılma olmaz. Garip gurebanın hakkını yiyenin boğazına elinizi daldıracaksınız ve hesap soracaksınız; başka yolu yok.

GİTTİ MELİH GÖKÇEK, GELDİ MUSTAFA TUNA

Aldınız Melih Gökçek’i, getirdiniz Mustafa Tuna’yı. Şimdi size bir belge göstereceğim. Çankaya İlçesi Dikmen Tepe’de. Kim bu yerin sahibi? Mahmut Tuna. Tuna İnşaat’ın sahibi, Mustafa Tuna’nın ağabeyi. 15 bin 750 metrekare alan, 23 bin 625 metrekareye çıkıyor. Ankara tarihinde olmayan şey oluyor. Kamu ortaklığı payı alınmıyor, yani gizli emsal 2.5-3’e çıkıyor. Kamunun malını bu kadar kolay aldığınız bir ortamda kuzuyu kurda emanet ederseniz, bu gariban, fakir fukara milletin hakkını kim koruyacak?
İstanbul’da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ihaleyle 715 milyon dolara mal oluyor. Bağcılar-Başakşehir Metrosu’nun 2 kilometresi ihale ediliyor. Bakanlar Kurulu’nun bile yetkisinin yüzde 40 olduğu yerde, İstanbul’da yüzde 700’lük keşif artışı yapılıyor. İhaleyle yapılan 16 kilometre yer 715 milyona mal olurken, ihalesiz yapılan yer 1 milyar 182 milyon dolara mal oluyor. Aradaki fark 440 milyon dolar. Kimin boğazından geçti, kimler rant sağladı? 

KAVURMACININ DÖNERCİNİN PAYI VAR MI?

Orman Genel Müdürlüğü’nden alınan toprak alanları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne veriliyor, 4 katrilyon liralık bir rant var. Bunun başına getirilen daire başkanı, FETÖ’den soruşturmaya tabi tutuluyor. Bu 4 katrilyonluk payda kavurmacının, dönercinin payı var mıdır, yok mudur? Bunların hesabı sorulmadan “Kenara çekilin” demekle bu işler olmaz.”

‘HEMEN BAŞVUR’

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise bu sözlere sert şekilde yanıt verdi. Muş, “Kürsüde öyle yüksek tonda konuşarak, hesap sorarak olmaz. Saat 16.00, savcılıklar daha kapanmadı. Belgelerle savcılığa suç duyurusunda bulunsun ki yargısal süreç başlasın. AK Parti olarak çok büyük bir mutluluk duyarız” dedi.