ÖZEL | CHP'nin belediyelerden sorumlu ismi Seyit Torun kayyum darbesini yorumladı

ÖZEL | CHP'nin belediyelerden sorumlu ismi Seyit Torun kayyum darbesini yorumladı

Aliseydi Karagöz

CHP'nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı Seyit Torun, İçişleri Bakanlığı’nın 3 büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınarak yerine kayyum atanması ile ilgili olarak YURT'a değerlendirmelerde bulundu.

Torun, yaptığı açıklamada, Belediye Başkanlarının görevden alınıp yerine kayyum atanmasının demokrasiye vurulmuş bir darbe olduğunu ifade etti. Bugünkü CHP'nin 4,5 saat süren (MYK) Merkez Yürütme Kurulu toplantısında da konunun gündeme geldiğini belirten Torun "Bizim CHP olarak zaten tavrımız, tarzımız belli. Seçilen insanlar seçimle gelir, seçimle gider" dedi.

Torun sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP olarak bizim zaten tavrımız, tarzımız belli. Seçilen insanlar seçimle gelir seçimle gider. Görevden almalar sonuçta demokrasiye vurulmuş bir darbedir. Biz CHP olarak bu tavrımızı ve kararlığımızı her zaman gösterdik. AKP kendi belediye başkanlarını istifa ettirirken de söyledik. Zorla görevden alınırken de söyledik. Daha önce kayyum atanırken de söyledik. Şimdi de söylüyoruz. Sonuçta bu insanların seçime girmelerine izin verildi. Eğer varsa bir suçları o değerlendirebilinirdi. O zaman seçime sokmazdınız. Neden seçime sokuldu?

MYK TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLDÜ

Seçimlerin üzerinden dört ay geçmesinden sonra bunun yapılmasının başka bir nedeni olmalı. Başka bir gerekçesi olmalı. Bu da kabul edilemez. Bugünkü MYK toplantımızda konu gündeme geldi görüşüldü. Arkadaşlarımız kendi görüşlerini açıkladılar. Seçimle gelen seçimle gider. Bu arkadaşların yargılanmamasını sağlayan bir dokunulmazlıkları da yok ayrıca. Varsa bir suçları, yargı önüne çıkartılır. Eğer bir suç teşkil edecek bir konu varsa gereği yapılır ama, bu olmadan böyle bir şey yapılması doğru değil. Asla kabul edilemez."