Parlamenter rejime geri dönülecek mi?

Parlamenter rejime geri dönülecek mi?

Yazar Emre Kongar bugünkü köşesinde Ucube “Tek Kişi Rejimi” iflas etmiştir. Türkiye için tek çıkış yolu Demokratik Parlamenter Rejimin yeniden kurulmasıdır" ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet yazarı Emre Kongar, bugünkü köşesinde "Parlamenter rejime geri dönülecektir" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Yazısında 'tek adamlık rejiminin iflas ettiğini' dile getiren Kongar, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen bu ucube “Tek Kişi Rejimi” ve bu yetersiz kadrolu iktidar, açıkça başarısız olmuş, ülkeyi duvara toslatmıştır. Mutlaka, ama mutlaka, bir an önce değiştirilmelidir, değiştirilecektir" ifadelerini kullandı. Kongar yazısının sonunda Madımak katliamını da lanetle andı. 

İşte yazının ilgili bölümleri: 

Bu başarısızlıklar doğrudan doğruya “Tek Kişi Rejimi”nin yetersizliklerine bağlıdır. 
1) Hiçbir “Tek Kişi”, bu karmaşık dünyada, herhangi bir ülkeyi, hele hele Türkiye gibi girift sorunları olan bir ülkeyi “Tek başına” yönetemez. 
2) Mevcut Anayasa, tutarsız değişikliklerle ucube bir yamalı bohça haline getirilmiş, başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere, Temel Hak ve Özgürlükleri korumakla görevli olan Yüksek Yargı Organlarının işlevleri sınırlanmış, kısıtlanmış ve siyasetin etkisine açılmıştır. 
3) Meclis yetkisizleştirilmiş, etkisizleştirilmiş ve devre dışı bırakılmıştır. 
4) Ülke yönetimine bırakın halkın katılımını, Sivil Toplum Kuruluşlarının ve hatta Anayasal Kurumların bile katılımı olanaksızlaştırılmış; muhalefet ise genellikle ihanetle suçlanarak dışlanmıştır. 
5) Bütün bunlara ek olarak, iktidarın/rejimin kadroları, yetersiz, bilgisiz ve niteliksizdir.

***

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” denilen bu ucube “Tek Kişi Rejimi” ve bu yetersiz kadrolu iktidar, açıkça başarısız olmuş, ülkeyi duvara toslatmıştır. 
Mutlaka, ama mutlaka, bir an önce değiştirilmelidir, değiştirilecektir: 
Ne zaman ve nasıl değişecektir, değiştirilecektir; değişme iktidarın içinden mi başlayacaktır, koalisyon mu bozulacaktır, yoksa yeni bir seçim zorunlu mudur bilemiyorum... 
Ama benim bu yazıda belirttiğim acı gerçekleri rejim/iktidar mensuplarının da gördüğüne ve birtakım çıkış yolları aradıklarına hiç kuşkum yok; çünkü ülkenin kaderinden vicdani ve siyasal olarak asılsorumlu olanlar zaten onlardır. 
Kanımca er veya geç, mutlaka bu ucube rejim terk edilecek ve Parlamenter Demokratik Rejime geri dönülecektir. 
Bu dönüş ne kadar hızlı ve ne kadar geniş bir siyasal mutabakat ile yapılırsa, ülke o kadar az zarar görecektir. 
Not: BUGÜN BİR KEZ DAHA MADIMAK KATLİAMINI LANETLE ANIYORUZ.