Polis CHP'lilere biber gazı sıktı

Polis CHP'lilere biber gazı sıktı

Dün Fatih Camii’ndeki şehit cenazesinde Kemal Kılıçdaroğlu’na mermi atılmasını ve Kılıçdaroğlu'na karşı yapılan çirkin saldırıları protesto etmek isteyen CHP’lilere polis izin vermedi. Bir grup CHP'linin otobüslere binişi sırasında Haliç Köprüsü üzerinden yumurta atıldı. Polisle CHP'liler arasında çıkan tartışma sonrası polis CHP'lilere biber gazı sıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na dün Fatih Camii'nde katıldığı şehit cenazesinde mermi bırakılmasına tepkiler sürüyor. CHP İstanbul İl Başkanlığı'nın çağrısıyla Sütlüce'de toplanan kalabalık bir grup, AK Parti İl Başkanlığına yürümek istedi. Polisin geniş güvenlik önlemleri aldığı bölgede CHP'liler, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'na destek sloganları attı. Türk bayrakları ve CHP flamaları taşıyan kalabalık yürüyüşe geçmek istedi. Polis müdürleriyle CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat arasında yapılan görüşmelerin ardından grubun Haliç Kongre Merkezi girişine kadar yürümesine izin verildi.
CANPOLAT KONUŞTU
Polisin izin verdiği alana kadar sloganlarla yürüyen partililer, ellerindeki siyah çelenkle basın açıklamasının yapılacağı alana geldi. CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat burada bir açıklama yaptı. Açıklamaya CHP İstanbul Milletvekilleri Enis Berberoğlu, Sezgin Tanrıkulu, Gülay Yedekçi ve Onursal Adıgüzel de katıldı.

"12.5 MİLYONU ZOR TUTUYORUZ"
Cemal Canpolat, "12.5 milyon oy alan bir partinin genel başkanının önüne mermi atanlar şunu bilsinler ki, 12.5 milyon insanı evlerinde zor tuttuğumuzu bilmelerini istiyorum" dedi."GENEL BAŞKANIMIZ GELDİĞİNDE EMNİYETE BİLDİRMEYECEĞİZ"
Şehit cenazesi konusunda Emniyet Müdürlüğü'nün kendilerine yanlış bilgi verdiğini söyleyen Canpolat, "İlk olarak cenazelerin Emniyet Müdürlüğü'nden kalkacağı söylendi. Gecenin geçen saatine kadar anlaşılıyor ki cenazeler bir organizasyonla Fatih Camii'ne taşındı. Anlaşılıyor ki devletin içinde başka bir çetenin olduğu anlaşılıyor. Ana muhalefet partisinin güvenliğini alamayan bir devlet, saygınlığı olmayan bir devlet anlamına gelir. Ama şu bilinsin; genel başkanımız İstanbul'a geldiğinde emniyete bildirmeyeceğiz" ifadesini kullandı.

"CEBİNE YUMURTAYI KOYACAK"
"CHP ölen, öldürülen şehit düşen o minicik çocuklar, polisler ve bu yurttaşlarımızın hesabını soracak" diyen İl Başkanı Canpolat, "Bu ülkenin birliğini sonuna kadar sağlayacağız. Şu bilinsin; bir kez daha cenazelerde provokasyon yapılıp emniyet seyrettiği takdirde, CHP'liler her cenaze törenine binlerce kişiyle katılacak. Cebine yumurtayı koyacak. AKP'den kim gelirse kafasına indirecek" diye konuştu.

"GENEL BAŞKANIN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAYACAĞIZ"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 12'sinde İstanbul'a geleceğini belirten Canpolat, "İstanbul'a geldiğinde bütün gençlik örgütlerimize talimat verdik. Güvenlik için. Çünkü bu ülkeyi yönetenlerin yeterli olmadığı anlaşılıyor. İsmet İnönü'nün dediği gibi 'Namuslular namussuzlar kadar cesaretli olmasa biz... Bütün yandaş medyaya, yanlış propagandaya rağmen bu ülkeyi savunacağız" şeklinde konuştu.

CHPLİLERE KÖPRÜ ÜZERİNDEN YUMURTA ATILDI
İl Başkanı Cemal Canpolat'ın açıklamasının ardından kalabalık olaysız dağıldı. Bir grup CHP'linin otobüslere binişi sırasında Haliç Köprüsü'nden üzerlerine yumurta atıldı. Polisin köprü üzerinde tedbir almamasına tepki gösteren partililerle, bazı polisler arasında tartışma yaşandı. Tartışma sırasında polis gaz sıktı. Gerginlik partililerden bir grubun araya girmesiyle büyümeden önlendi.