Seçim stratejisi tamam: Akşener ikinci tura kilitlendi

Seçim stratejisi tamam: Akşener ikinci tura kilitlendi

Yeni parti kurma hazırlığındaki Akşener ve kurmayları, 2019 Cumhurbaşkanlığı seçim stratejisini oluşturdu. İlk turda tüm partilerin kendi adaylarıyla mücadele etmesi fikrini benimseyen Akşener’in 2. tur için planı da belli oldu.

Yeni parti kurma çalışmalarına devam eden Meral Akşener’in 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimleri için stratejisi belirlendi. Referandumda ‘hayır’ bloku içinde yer alan Akşener ve ekibi, bu blok içindeki her siyasi partinin 2019’da kendi adayını çıkarmasından yana tavır izleyecek. Herkesin kendi adayı göstermesinin daha demokratik bir seçime zemin hazırlayacağı görüşünü savunan Akşener ve ekibi, ancak seçimlerin ikinci tura kalması durumunda diğer partilerle tek aday üzerinde birleşmeyi hedefliyor.

Yeni partinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin bir diğer hedefi ise her partinin güçlü isimlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında yer alması.

Öte yandan, yeni parti yönetimi, mevcut Siyasi Partiler Yasası’nda yer alan “Partilerin seçime katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya TBMM’de grubu bulunması şarttır” hükmünü de masaya yatırdı.

“Uyum yasaları” kapsamında “6 ay’lık sürenin bir yıla çıkarılması durumunda parti olarak seçimlere katılamamayı” hesaplayan ekip, böylesi bir durumda Akşener’i 100 bin imza ile aday göstermeyi planlıyor. Yerel seçimlerin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce yapılması ve “parti kuruluşunun Siyasi Partiler Yasası’na takılması” durumunda ise halihazırda var olan bir parti ile yerel seçimlere katılıp, özellikle büyükşehirlerde ortak aday çıkarma alternatifi üzerinde duruluyor.