Sırrı Süreyya Önder: Meclis'i Babasının Bostanı Sanan Zihniyet

Sırrı Süreyya Önder: Meclis'i Babasının Bostanı Sanan Zihniyet

Davutoğlu’nun “Meclis’in kapısından geçemeyecekler” sözlerini eleştiren Sırrı Süreyya Önder, “Eğer Meclis’in kapısından geçmemesi gereken birileri varsa, o da bu Meclis’i babasının bostanı zanneden zihniyettir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun HDP’lilere yönelik “Meclis’in kapısının önünden geçemeyecekler” sözlerini değerlendirdi.
Bugün saat 15.00'te Meclis Anayasa Komisyonu'nda devam etmesi planlanan dokunulmazlık görüşmeleri öncesi konuşan Önder, “Eğer Meclis’in kapısından geçmemesi gereken birileri varsa, o da bu Meclis’i babasının bostanı zanneden zihniyettir” dedi.
Davutoğlu 30 Nisan Cumartesi günü, 28 Nisan Perşembe günü Meclis Anayasa Komisyonu’nda dokunulmazlıkların görüşüldüğü toplantıda çıkan kavgadan HDP’lileri sorumlu tutmuş ve şunu söylemişti:
“Teröre bulaşanları görüyoruz, bunlar iflah olmuyor. Biz buna asla fırsat vermeyiz. Bu vatan evlatlarını birbirine kırdırmaya izin vermeyiz. O toplantılara giremeyecekler. O salonlara kiralık eşkıyalar giremeyecek. O kiralık provokatörler için yargı süreci başlayacak. Meclis’in kapısının önünden geçemeyecekler.”
Davutoğlu’nun sözlerine ilişkin Sırrı Süreyya Önder’in açıklamasından satırbaşları şöyle:
“Danışman yalanına sarıldılar”
“Görüntüler ortada. Kürsü dokunulmazlığı diye her fırsattı çiğnedikleri sakızı tükürerek kürsüdeki arkadaşımıza onlarca AKP’li vekil linç uygulamaya kalkışmıştır.
“O esnada Genel Kurul’da yedi vekil arkadaşımız olmasına rağmen onların etraflarını kuşatan AKP’lilerin sayısı 100’den fazlaydı.
“Aynı şeyi komisyon toplantısında da yapmak istediler. Fakat başarılı olamayınca danışman yalanına sarıldılar.
“Davutoğlu, burayı başbakanlık binası zannediyor herhalde. Biz bu halkın seçilmiş vekilleriyiz. Meclis’in kapısından geçmemesi gereken birileri varsa eğer, o da bu Meclis’i babasının bostanı zanneden zihniyettir.
“AKP’liler birbirlerine kavgada söylenmeyecek sözler söylüyor”
“Dokunulmazlıkları kaldırma ısrarı, kendi iç çatışmalarını bizim üzerimizden kamufle etme çabasıdır.
“Görüyoruz; hepsi bir birine kavgada söylenmeyecek sözler söylüyor, değerlendirmeler yapıyorlar. O, onun yetkisini elinden alıyor, öteki öbürünün oğlunu kumarhanelerde yakalatıyor.
“Bu iç çekişme ve çatışmalarını kamufle etmek için geliştirdikleri bir girişimdir. Ayrıca başta ana muhalefet olmak üzere diğer partilerin farkında olması gereken nokta burasıdır.”