Tekin, İstanbul'da AKP'nin 'parsel parsel' FETÖ'ye peşkeş çektiği yerleri açıkladı

Tekin, İstanbul'da AKP'nin 'parsel parsel' FETÖ'ye peşkeş çektiği yerleri açıkladı

CHP’li Gürsel Tekin İstanbul'daki imar rantı ve ‘FETÖ’ye tahsis edilen araziler hakkında açıklamalarda bulundu.

CHP’li Tekin, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı İstanbul’a ilişkin yaptığı, “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum” açıklamasının üzerine imar rantı ve FETÖ’ye tahsis edilen araziler hakkında açıklamalarda bulunan CHP’li Tekin, yargı kararlarının çeşitli bakanlıklar eliyle by-pass edildiğini belirterek, “İstanbul Sayın Erdoğan’ın deyimiyle -biz o cesaretle söyleyemedik- ihanete teslim edildi” dedi.

‘YÜZDE 95’İ ÖZELLİKLE SON 10 YIL İÇİNDE TAHSİS EDİLMİŞ’

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından herkesten hesap sorulduğunu söyleyen Tekin, “İstifa eden Belediye Başkanlarıyla ilgili önce İstanbul’da başlayalım, 165 tane yurt-okul-AVM-hastane-postane ve aklınıza gelebilecek birçok alan var. Ne zaman tahsis edilmiş? Bunun yüzde 95’i özellikle son 10 yıl içinde tahsis edilmiş. Şimdi siz haklı olarak darbeden sonra FETÖ ile mücadele ederken bu okullarda hizmet görevi yapan, temizlikçilik yapan, öğretmen olan buraya çocuğunu gönderenden hesap sorarken bu arsaları tahsis edenlerle ilgili herhangi bir soruşturma açıldı mı?” diye konuştu.

‘ARINÇ’IN DA DEDİĞİ GİBİ ‘PARSEL PARSEL’

Ankara’da FETÖ’ye tahsis edildiği önü sürülen arsalar hakkında konuşan Tekin, “Sayın Arınç’ın da dediği gibi ‘parsel parsel’ birçok kurumlar, sadece belediyeler de değil. Aklınıza gelebilecek birçok bakanlıklar ve birçok kurumların tahsislerini görebilirsiniz” dedi.

‘HADİ BİR CİDDİYETİNİZİ GÖRELİM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının ardından “Zararın neresinden dönülse kardır” sözünü anımsatan CHP’li Tekin, “Geçen ay şu anda ihalede olan, Küçükçekmece Marmara Üniversitesi’nin yeri 1 milyon metrekare yer, kamu alanı ihalede şu anda. Florya Polis Okulu. Koskoca Bakırköy’de Havaalanı hariç, nefes alabileceğiniz bir tek yer var sadece mezarlık ve askeri alanlar. Florya şu anda ihalede durdurun. Hadi bir ciddiyetinizi görelim. Bakırköy devlet hastanesinin yeri, şu anda imar uygulaması yapılıyor. Sanki beton yığınımız azmış, bir de yeni bir betonlaşma ile karşı karşıya kalacağız. Sivriada, yapmayın ya, el insaf edin Sayın Erdoğan, talimat verin en azından bunları durdurun. Şu anda ihalede olanları söylüyorum, bu ihaleleri kim yapıyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, devletin kurumları yapıyor” değerlendirmesinde bulundu.

‘TOKİ BAŞAKŞEHİR’DE YENİ YER YAPMIŞ İKİ TANE 'FETÖ’YE OKUL TAHSİS ETMİŞ’

İstanbul Başakşehir’de 18 alanın FETÖ’ye verildiğini aktaran Tekin, “Ne zaman verilmiş? Son sekiz yıl içinde verilmiş. Hani zaman zaman FETÖ’cülüğü İsmet Paşa dönemine götürüyorlar ya, sekiz yıl içerisinde. Baktım şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Başkan 9 yıldır orada Belediye Başkanı. TOKİ Başakşehir’de yeni yer yapmış, iki tane FETÖ’ye okul tahsis etmiş. Kim etti? Bunlarla ilgili bir soruşturma var mı?” diye sordu.

‘SAYIN ERDOĞAN SİZDEN RİCA EDİYORUM’

Fikirtepe, Eğitim Mahallesi Dumlupınar mevkiinin on yıldır perişanlık yaşadığını belirten CHP’li Tekin, “Sayın Erdoğan sizden rica ediyorum şu anda özellikle kamuya ait çok büyük bir arsa var. Buranın hızlı dönüşebilmesi için çocuk esirgeme kurumu şu anda yapılaşmaya açılmadı her ne kadar ihaleyle peşkeş çekilmiş, satılmış olsa da bina yapılmadan burayı da iptal edin. Hiç olmazsa Fikirtepe, Eğitim Mahallesi Dumlupınar burada bir nefes alsın” dedi.

‘2010 REFERANDUMUNDAN SONRA’

Birçok vakfın eğitim ile ilgili arsa tahsisi taleplerinin reddedildiğinin altını çizen Tekin, FETÖ’nün taleplerinin ise kabul edildiğini vurgulayarak, “Ne zamandan sonra hızla büyümüş? 2010 referandumundan sonra. Yani bu çete yargıyı ele geçirdikten sonra Belediyelerin tamamını da, Bakanlıkların tamamını da ele geçirmiş” ifadelerini kullandı.

‘SAYIN MECLİS BAŞKANI ÇOK KÖTÜ SINAV VERMİŞTİR’

CHP’li Tekin açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın görevini bırakacağı iddiaları hakkında sorulan soruyu yanıtlayan Tekin, “Sayın Meclis Başkanı çok kötü sınav vermiştir. Mesela çok merak ediyorum, bir önceki Meclis Başkanlarına beğenirsiniz, beğenmezsiniz. Tutuklu milletvekilleri ile ilgili çok sayıda Meclis Başkanlarını demeçleri, konuşmaları var. Parlamentoda çok sayıda milletvekili tutukluyken, herkes konuşurken TBMM Başkanı’nın tek cümle söylememesi, hele hele bir hukukçu kimliğiyle bir şey söylememesi ne kadar başarısız olduğunu söylemiyor mu?” açıklamasında bulundu.

‘DERHAL HEMEN BİR ERKEN SEÇİM ŞART’

Meral Akşener’in parti kurma çalışmalarını nasıl yorumladığı sorulan Tekin, “Bizi ilgilendiren bir mesele değil, hayırlı olsun kendilerine” dedi. CHP’li Tekin, CHP Genle Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun erken yerel seçim çağrısına ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Erken seçime gelince şimdi belli ki Sayın Erdoğan dün söyledi, büyük olasılıkla İstanbul’da kulislerde de konuşuluyor, çok sayıda ilçe başkaları ve çeşitli il belediye başkanları var. İki, 101 tane muhalefet belediye başkanı şu anda ne yazık ki kayyumla yönetiliyor. Bunu kabul etmek mümkün değil, seçime götüreceksiniz. 101, 9 tane FETÖ’cü AK Parti’de Belediye Başkanı vardı görevden alınmıştı. Orada da baktığınızda birine başka bir hukuk sistemi işletiyorsunuz birine bir başka hukuk sistemi işletiyorsunuz. Yani birine kayyum atıyorsunuz, birine de istifa ettiriyorsunuz içeride seçim yaptırıyorsunuz. Bu kadar sorunların yaşandığı yerde derhal hemen bir erken seçimin bir şart olduğunu millet iradesiyle yeniden yapılanmanın bir temel ihtiyaç olduğunun da altını çizerek söylemek istiyorum.”

‘DERHAL MİLLETE GİDECEKSİNİZ’

AKP’nin genel seçimi erkene alabileceği iddiaları hakkında sorulan soruya cevap veren Tekin, “Hepsine varız. İç politikada, dış politikada çok ciddi sorun yaşıyorsanız, hukukunuzu rafa kaldırmışsanız, sıkıyönetim yasalarıyla yönetilecek durumda değilseniz o zaman yapacağınız bir şey var derhal millete gideceksiniz milletimiz kendi kararını tayin etmek ister. Aksi takdirde böyle derme çatma, metal yorgunluğu, onu aldım böyle sorunların çözülmesi mümkün değildir. Millet iradesi her şeyi çözer” diye konuştu. (ANKA)