VİDEO | Ekrem İmamoğlu: Herkes haddini bilecek!

VİDEO | Ekrem İmamoğlu: Herkes haddini bilecek!

İBB Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, HDP'li belediyelere kayyum atanmasını sert sözlerle eleştirdi. İmamoğlu, 'Umarım bu yanlıştan dönerler. Umarım seçilenler görevlerine döner. Öyle İstanbul’a göz dönmüş falan herkes haddini bilecek' dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine valilerin kayyım olarak atanmasına tepki gösterdi.

İmamoğlu, "Demokrasinin teslim ettiği görevleri insanlardan hukuk dışı yöntemlerle almak kimsenin gözünde değil. Kendileri kaybeder. Milletin iradesini yok saymak büyük bir hatadır. Öyle 'terör örgütü' vs gibi kuru laflarla bu hamleler yapılmaz. Kayyım atayarak bunu böyle ucu bucağı olmayan sürece bağlayamazsınız. Şiddetle kınıyorum, karşısındayım. Öyle gözler İstanbul'a dönmüş falan herkes haddini bilecek" dedi.

Sarıyer 'de çökme tehlikesi olan bina ile ilgili incelemelerde bulunan Ekrem İmamoğlu, "Bütün bileşenleri ile milli mesele dediğimiz bu meseelenin işbirliğini yaparız. Kimsenin bu masadan kaçma şansı yoktur. Burada yaşanan olay, riskli bina öngörüsü vardır. Bu nedenle aileler boşaltılmıştır” dedi.

“Hemen hemen tüm dairelerdeki vatandaşlar sosyal tesislerde misafir edilmektedir” diyen İmamoğlu, “Rapor birkaç güne çıkacak. Yol haritası belirlenecek. Önceki gün şehircilik bakanlığı il müdürü tespitleri yaptı. Sayın bakan süreci takip ediyor. Kira yardımı yapılacak. Komşularımızla dertleştik. Belediye yetkilileri ile ortak hem süreci takip eden, hem ailelerin olası ihtiyaçlarına dahil bütün ailelerin ihtiyaçları için bir ekibi burada bulunduracağız. Birazdan sayın belediye başkanı, vekil ve muhtarımızla birlikte toplantı yapacağız. Takibimizde, dediğimiz gibi burayla ilgili süreçte ortak masayı kurup en hızlı şekilde vatandaşımızın sorununu çözmekle yükümlüyüz” şeklinde konuştu.

'ÖYLE TERÖR ÖRGÜTÜ VS GİBİ KURU LAFLARLA BU HAMLELER YAPILMAZ'

Bir gazetecinin Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlarının görevden alındığını hatırlatarak, “Gözler diğer büyükşehir belediyelerine çevrildi tartışmaları var” sorusuna İmamoğlu şu şekilde yanıt verdi:

"Böyle bir mantıkta insanlardan görevi hukuk dışı almak olmaz. Kimsenin sınırsız yetkisi yoktur. Var gibi davrananlar olur. Ama ülkeye çok şey kaybettirirler. Milletin iradesi çok önemlidir. Milletin iradesini yok saymak çok büyük hatadır. Ortada milletin iradesi vardır. Diyarbakır, Van, Mardin'de de. Öyle ‘terör örgütü’ vs gibi kuru laflarla bu hamleler yapılmaz. Varsa alırsınız tespit edersiniz işleme koyarsınız. Kayyum atayarak ucu bucağı belli olmayan bir sürece bağlayamazsınız. O zaman millet milli iradeye olan güvenini kaybeder. Çok üzücüdür. Şiddetle kınıyorum. İnsanların eğer bir suçu varsa yargılarsınız sonuca bağlarsınız. Ama öyle kuru lafla bu işler olmaz. Umarım bu yanlıştan dönerler. Umarım seçilenler görevlerine döner. Öyle İstanbul’a göz dönmüş falan herkes haddini bilecek."