VİDEO | İzmir'deki orman yangınıyla ilgili bomba iddia: Firmalara garanti veriliyor

VİDEO | İzmir'deki orman yangınıyla ilgili bomba iddia: Firmalara garanti veriliyor

İzmir'in Karabağlar ilçesinde başlayan orman yangını, beraberinde bir çok iddiayı gündeme getirdi. CHP'li vekiller Haluk Pekşen ve Atila Sertel, Pazar gününden bu yana söndürülemeyen yangın için flaş iddialarda bulundu...

İzmir’in Karabağlar ilçesinde başlayan ve Seferihisar ile Menderes ilçelerine yayılan orman yangınıyla ilgili CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ve CHP Parti Meclisi üyesi Haluk Pekşen, çarpıcı iddialarda bulundu.

Atila Sertel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin THK uçaklarının yangına müdahale etmemesiyle ilgili “THK uçakları arızalı” şeklinde yaptığı açıklamayı eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Gazeteci titizliği ile araştırdım. Tarım ve Orman Bakanı ‘Uçaklar arızalı’ dedi.

Sayın Bakan ne yazık ki gerçekleri söylemiyor. THK’nın altı uçağından beşi Ankara’da. Uçakların biri de şu anda İzmir’in Menderes ilçesinde. THK yetkilileri uçaklarda arıza olmadığını söylüyorlar” dedi.

THK uçaklarının neden kullanılmadığına ilişkin soru önergesi de verdiğini belirten Sertel, THK yetkililerinden resmi bir açıklama beklendiğini söyledi.

İSTİFA ÇAĞRISI

Bakanlığın saatlik ücreti 100 bin lirayı bulan uçakları yüksek maliyetlerden dolayı kiralamadığına ilişkin iddialar olduğunu hatırlatan Sertel, şöyle dedi:

“Yaptığım araştırma sonucuna göre; yangın uçağının bir saatlik kira bedeli 100 bin TL civarında. Ancak uçaklar yangın söndürmede Helikoptere göre çok ve köpük sistemini kullanıyor.

Uçakların maliyeti yüksek diye kiralamaktan kaçınan zihniyet ormanların göz göre göre yanışını seyrediyor. Geçmişte Yunanistan’da ki yangına ‘Uçaklarımızla yardım edelim’ diyenler İzmir’in ormanlarının yanışında yeterli duyarlılığı göstermediler.

THK yetkilileri çıksınlar ve açıklama yapsınlar. Uçaklarında arıza olmadığını açıklasınlar. Ve ‘Yangın söndürme uçakları arızalı’ diyen bakan gereğini yapsın istifa etsin.”

PEKŞEN: YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARI AKP TARAFINDAN KULLANDIRILMIYOR! 

CHP Parti Meclisi üyesi Haluk Pekşen, AKP iktidarının olası orman yangınlarını söndürme işi için özel şirketlere yönelik ihaleler atığını açıkladı. Pekşen, konuk olduğu Bizim Tv’nin canlı yayınında bu ihalelerde tıpkı otoyol ve köprü inşaatlarında yapıldığın gibi mesela “3 bin beşyüz saat orman yangını olacak” garantisi verdiğini iddia etti. CHP’li Pekşen Bizim TV’de bir türlü söndürülemeyen orman yangınları hakkında yangın bomba iddialar dile getirdi. Pekşen THK’nın elindeki yangın söndürme uçaklarının da AKP tarafından özellikle yangına müdahalelerde kullandırılmadığını söyledi