Volkan Bozkır'dan AB'ye sert tepki

Volkan Bozkır'dan AB'ye sert tepki

AB Bakanı Volkan Bozkır: "Rapor bizim için yok hükmündedir; Türkiye'den Ermeni iddialarını tanımasını istediler"

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri tarafından hazırlanan ‘AB İlerleme Raporu’, oy çokluğuyla kabul edildi. “Avrupa Parlamentosu, demokrasiye saygı ve hukukun üstünlüğü konularında yaşanan sapma göz önüne alındığında, Ankara’nın Avrupa Birliği üyeliği için gereken kriterleri ihlalinden derin endişe duyuyor” ifadelerinin yer aldığı raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan AB Bakanı Volkan Bozkır, “Türkiye’den Ermeni iddialarının tanımasını istediler. AB İlerleme Raporu’nu yok hükmünde sayacağız. Raporu, daimi temsilcilerimiz AP’ye iade edecek” diye konuştu.
Avrupa Birliği Bakanı Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Viyana iş gezisi devam ediyor. Bakan Bozkır bugün öğle yemeğinde Avusturya Dışişleri ve Entegrasyondan Sorumlu Bakanı Sebastian Kurz ile bir araya geldi. Yemekten sonra basına açıklama yapan iki bakan gazetecilerin soruları yanıtladılar.
Bozkır, Avrupa Parlamentosu’nda oylanarak kabul edilen yeni Türkiye Raporu’nda, geçen seneki raporun iade edilmesine yol açan ve Ankara’yı 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını soykırım olarak tanımaya çağıran ifadelere atıf yapılmasına ilişkin soruya, Türkiye olarak tarihimizde hiçbir anla ilgili olarak utanç duyacağımız bir an yok. Bütün arşivlerimiz açık. Bu konunun tarihçilerin karar vermesi gereken bir konu olduğunu düşünüyoruz. Siyasetçiler tarih yazmamalı. Tarihi olaylarla ilgili siyasi kararlarla sonuçlar çıkarılmamalı diye yanıt verdi.
“BU RAPORU DA YOK HÜKMÜNDE SAYACAĞIZ”
Bozkır, AP’nin geçen yıl kabul ettiği rapor için de 1915 olaylarına soykırım şeklinde atıf yapılması durumunda iade edecekleri uyarısını yaptıklarını ve bunun da bu şekilde gerçekleştiğini belirterek, Bu çerçevede geçtiğimiz yıl 1915 olaylarına sözde soykırım referansı yapılması durumunda bu raporu iade edeceğimizi söylemiştik. Maalesef geçtiğimiz yıl raporu yok hükmünde sayarak, iade ettik. Bu yıl da maalesef, aynı referans Avrupa Parlamentosu’nun, Türkiye raporunda yer alıyor. Bütün çabalarımıza, bütün ikazlarımıza rağmen, bu referansın giderilmesi mümkün olmadı. O nedenle bu raporu da yok hükmünde, geçersiz sayacağız. Raporu, daimi temsilcimiz AP’ye iade edecek dedi.
KURZ ‘DOĞU BALKAN SINIRININ KAPATILMASI AB SINIRLARINI KORUMAK İÇİN ÖNEMLİ BİR HAMLEYDİ’
Avusturya Dışişleri ve Entegrasyondan sorumlu Bakanı Sebastina Kurz, Doğu Balkan sınırlarını tam kontrol altına almak amaçlı çalışmalarınız eleştiriliyor. Türkiye’nin bu konuda ne gibi katkısı olmalı sorusuna şu yanıtı verdi; Benim çizgim her zaman çok netti. AB bütün konuları kendi başına yapması gerekiyor ve bunu yapıyor da. Başkalarına bunu devretmememiz gerekir. AB sınırlarını koruması kendi görevidir. Doğu Balkan sınırının kapatılmasında bizde çok aktif rol oynadık. Bu görevi Türkiye’ye devretmek çok saçma bir durum olurdu. Aynı zamanda AB sınırlarını kendimiz koruyamadığımız için de kendi içimizde bir çelişki oluştururduk. AB ve Avusturya olarak üzerimize düşen görevi yerine getirdik ve doğu balkan rotasının kapatılması için çalıştık. Sınırları korumak için hamlelerde bulunduk. Avusturya Dışişleri Bakanı olarak yapmış olduğum hamlelerin arkasındayım.
BOZKIR; DÜNYAMIZ ŞİMDİYE KADAR GÖRMEDİĞİMİZ BÜYÜKÜLKTE BİR TEHDİDİN ALTINDA
Avrupa birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ise, Avrupa Birliği, Türkiye ve dünyamız şimdiye kadar görmediğimiz tehlikelerle karşı karşıya. Bunların bir tanesi düzensiz göç, bir tanesi de terör olayları. Bütün bu bizleri gerçekten tehdit eden ve bizleri önemli sorunlarla karşı karşıya bırakan bu sorunlarla mücadele bakımından Türkiye olarak önemli katkı yapabilecek konumdayız. Ancak bunun da tek bir şartı var. O da; Türkiye’nin kendisini AB üyesi olarak ailenin içerisinde hissetmesi. Ancak bu sayededir ki birlikte sorunlara çözüm arayabiliriz. Son göç krizinde yaşandığı gibi formüller üretebiliriz. Bu sorunların tamamen ortadan kaldırılması için birlikte hareket etme fırsatını buluruz. Türkiye için AB çok önemlidir. AB için de Türkiye çok önemlidir. Bundan bir istifade son alınan karardaki gibi inşallah hem göç konusunda önemli bir sonuca varacağız hem de terörle mücadele sonucunda bunun tamamen ortadan kaldırılması hususunda sonuca varabileceğiz dedi.