Yeni Başbakan kim olacak?

Yeni Başbakan kim olacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bu gün yapmış olduğu açıklamada 22 Mayıs tarihinde yapılacak olan MYK Kongresinde aday olmayacağını açıklaması gündeme bomba gibi düştü. Bu açıklama bir süredir basında çıkan Ahmet Davutoğlu'nun istifa edeceği ile ilgili iddialara cevap olurken şimdi merak edilen soru ise yeni başbakanın kim olacağı?

Kulislere göre,  Ahmet Davutoğlu'nun istifası durumunda yeni başbakan için 5 adayın ismi geçiyor. Kulislerde Davutoğlu sonrası başbakanlık için birçok isim ortaya atıldı. Başbakanlık için isimi ön plana çıkan isimler ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu oldu. Binali Yıldırım’ın ismi uzun süreden bu yana başbakanlık koltuğuyla anılıyordu. Kulislere göre başbakanlığın güçlü diğer bir adayı ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Recep Tayyip Erdoğan’ın parti içindeki deneyimi nedeniyle Müezzinoğlu ismine sıcak baktığı iddia edildi.

Sürpriz isim Mahir Ünal


Başbakanlık için iki güçlü isim ön plana çıkarken sabah sürpriz bir isim ortaya atıldı. Kahramanmaraş Milletvekili ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın Başbakanlık için şanslı adaylardan biri olduğu iddia edildi.

Yıldırım’dan kongre yorumu: Her şey güzel olacak


Ankara'ya bomba gibi düşen kongre kararının ardından Başbakanlık için adı geçen isimlerden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, karara ilişkin ilk değerlenmesini yaptı. Yıldırım “Devletin tek bir çatısı var. Bunun paraleli olmaz, alternatif olmaz. Hiç merak etmeyin, yarınımız bugünden daha güzel olacak” dedi. Yıldırım devamında “Türkiye, rüzgarı arkadan alan ve ileriye doğru, Atatürk’ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine doğru kararlı adımlarla ilerliyor. Ülkemizden asla ve asla zerre kadar tereddüt etmeyin” diye konuştu.