YSK seçmen listelerini yayınladı

YSK seçmen listelerini yayınladı

YSK sisteminde yer alan seçmen listeleriyle ilgili sosyal medyada yaşanan tartışmalar sonrasında YSK Başkanı Sadi Güven açıklama yaptı. Güven, bazı seçmenlerin YSK'da kaydını bulamadığına yönelik iddialara yanıt veren Güven, bugün öğleden sonra kurulun internet sitesinden bu bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

İstanbul’da ikamet eden yurttaşlar YSK seçmen sorgulama hizmeti üzerinden seçmen kaydının silinip silinmediğini merak ediyor ve iddialar sebebiyle internet üzerinde araştırmalarını sürdürüyor. YSK başkanı Sadi Güven sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, İstanbul'da yapılacak seçimin yeni bir seçim değil, bir yenileme seçimi olduğunu vurguladı, 31 Mart 2019 günü yapılan seçimde kullanılan sandık seçmen listelerinin aynısını bu seçimde de kullanacaklarını bildirdi.

YSK seçmen sorgulama ekranı öğlen saatlerinden itibaren açıldı ve sorgulama işlemleri başladı.

YSK SEÇMEN SORGULAMA EKRANI

YSK’DAN LİSTEDE OLMAYAN SEÇMEN AÇIKLAMASI

Bazı yurttaşların YSK'nın sorgu ekranında kendilerini bulamadıklarının belirtilmesi üzerine Güven, şunları söyledi:

”Doğrudur. Bugüne kadar yapmış oldukları sorgularda bulamazlar. Çünkü bizim sistem böyle işliyor. Anlık olarak Türkiye'de kim seçmen ise o an itibarıyla seçmen listeleri yayınlanıyor. Kendini bulamayan vatandaşlarımız muhtemelen adres değişikliği olup da İstanbul dışına giden seçmenler veya listeden düşen seçmenlerdir. Ancak, 23 Haziran'da yapacağımız seçim, 31 Mart'ta yaptığımız seçimin tekrarıdır, yenilenmesidir. Aynı seçmen listelerini kullanacağız. 31 Mart'ta kim oy kullanma hakkına sahip idiyse 23 Haziran'da da aynı şahıslar oy kullanma hakkına sahip olacaklardır. Bugüne kadar ‘kendimi göremedim' diyen vatandaşlarımız, bugün öğleden sonra sistemi vatandaşlara açtığımızda İstanbul'da 23 Haziran'da yapılacak seçimde, nerede, hangi sandıkta oy kullanacaklarını görme imkanına sahip olacaklardır. Siyasi partilerle bunu paylaştık. Siyasi partiler de 31 Mart seçmen listesi ile bunu karşılaştırma imkanına sahip olacaklar.”