Uluğbey Medresesi'nin varisi Semerkant Devlet Üniversitesi

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı Süleyman Merdanoğlu, YURT gazetesi okurları için Özbekistan'da yüksek öğrenim ve Türkiye üniversiteleri ile işbirliği olanaklarını kaleme aldı.

19 Ocak 2020 Pazar 20:00
Uluğbey Medresesi'nin varisi Semerkant Devlet Üniversitesi

Türkiye, kardeş Özbekistan ile arasındaki işbirliğinin her alanda gelişmesine büyük önem vermektedir, Türk ve Özbek halkları arasındaki yakın bağlardan güç alan ilişkilerin ilerletilmesi yönündeki iradesini korumaktadır. Özbekistan, tarihi ve kültürel birikimi, stratejik konumu, doğal kaynakları ve Orta Asya nüfusunun yarısını oluşturan 33,5 milyon civarındaki nüfusu ile bölgesel barış ve istikrar için önemli bir konumdadır.

Türkiye’nin Özbekistan’la ikili ilişkileri, 2016 yılının ikinci yarısından itibaren hızla gelişmeye başlamıştır. Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 17-18 Kasım 2016 tarihlerinde Özbekistan’a, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyayev de 25 Ekim 2019 tarihlerinde Türkiye’ye resmi ziyaretler gerçekleştirmişler ve bu ziyaretler sırasında ikili ilişkiler “stratejik ortaklık” olarak tanımlanmıştır. Tabii ki, bu yeni durumda Özbekistan ve Türkiye’deki eğitim kurumları arasındaki ilişkileri pekiştirmek ve her iki tarafın menfaatlerine uygun işbirliğini sağlamak önem arz etmektedir.

Kökleri meşhur Uluğ Bey Medresesi’ne dayanan, Özbekistan’ın en büyük ve köklü üniversitelerinden olan Semerkant Devlet Üniversitesi (SamDÜ) kardeş Türkiye Cumhuriyeti’ndeki yüksek eğitim ve bilim kurumlarıyla işbirliği konusunda öncülük yapmaktadır.

Türkiye’deki üniversiteler ile kalıcı işbirliği antlaşmaları imzalamak, Türk yüksek eğitim kurumlarında öğretim ve araştırma elemanları yetiştirmek için kollarını sıvayan Semerkant Devlet Üniversitesi öncelikle, Özbek-Türk dil, kültür ve eğitim ilişkilerinin tarihindeki ortak noktaları bulmak için, her iki tarafı ilgilendiren konularda ortak sempozyumlar düzenlemeye başladı.

İlk olarak 13-14 Ekim 2017 tarihleri arasında Özbekistan’ın Semerkant şehrindeki Semerkant Devlet Üniversitesi’nin Konferans Salonu’nda önemli bir uluslararası sempozyum düzenlendi. Sempozyum T.C. Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TIKA)’nın maddi desteğiyle, Hacı Bektaş Velî Kültür Derneği, Semerkant Devlet Üniversitesi Rektörlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörlüğü ve Dünya Söz Akademisi iş birliğiyle düzenlenmişti. Sempozyum, Uluğ Bey Medresesi’nin kuruluşunun 600. ve Semerkant Devlet Üniversitesi’nin kuruluşunun 90. yılına ithaf edilmişti. Ana konusu, Uluğ Bey Medresesi’nin 600. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla “Orta Çağlardaki Semerkant Medrese-i Âliyelerinin İslam Uygarlığı ve Eğitim Sisteminin Gelişmesindeki Rolü” olarak belirlenmişti.

loading...

Bu sempozyumda bir araya gelen Özbek ve Türk bilim adamları 20 yıllık aradan sonra hasretle kucaklaşma ve yeni dönem de ortak projeleri yürütmek için danışma imkanlarını buldular. Kısa sürede Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi ile öğretim elemanları yetiştirme alanında işbirliği protokolleri imzalandı ve 2018 yılın Eylül ayında toplam 17 genç bu üniversitelere Türkoloji, Ekonomi, Kimya bölümlerindeki doktora ve yüksek lisans programlarına gönderildi. 2020 yılının Eylül ayına dek bu gençlerin ilk kafilesi kendi yuvalarına geri dönerek öğretim ve araştırmacılar safına katılacaklardır.

Özbekistan Hükümeti’nin 2019 Ekim ayında yayınladığı kararnameye göre Semerkant Devlet Üniversitesi’ne ve Taşkent’teki Özbekistan Milli Üniversitesi’ne pilot üniversiteler statüsü verilmiştir. Semerkant Devlet Üniversitesi’nin hem 1000 kişilik öğretim üyeleri ve 18500 kişilik öğrenci sayısı, hem de kurumun yönetimi bu statünün sorumluluğunun farkındalar. Bundan dolayı Semerkant Üniversitesi kısa süre içinde eğitim ve araştırmalarda sıçrama yapmak, yüksek eğitim kurumunun altyapısını ciddi geliştirmek ve dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesine girmek azmindedir.

Bilindiği gibi, günümüzde yüksek eğitimde gelişme ve yükselme, eğitimin araştırmayla kaynaşması eğitimin uluslararası anlaşmasından geçer. Bugüne kadar Semerkant Devlet Üniversitesi dünyanın 60 ülkesinde 100’den fazla üniversite ile akademik, araştırma ve kültür alanlarında işbirliği antlaşmaları imzalamıştır. Bu antlaşmalar kapsamında ABD, Almanya, İsrail, Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Cumhuriyeti, Japonya gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri ile 2+2 formülündeki lisans, 1+1 formülündeki yüksek lisans programları Semerkant Devlet Üniversitesi’nin Uluslararası Eğitim Merkezi’nde 2019 yılının Eylül ayından itibaren başlamıştır. Tabii bu alanda da Türk üniversiteleri ve diğer eğitim ve araştırma kurumlarıyla işbirliğine öncelik tanınmaktadır.

Türkçe’nin Özbekistan üniversiteleri ve bilim kurumlarında yaygınlaştırılması, Semerkant Devlet Üniversitesi’nin Türk eğitim ve bilim kurumlarıyla oluşturacağı enstitü, fakülteler ve eğitim programlarında eğitim görecek öğrencilerin, Türkiye’de eğitim görecek lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin Türkçeyi hızlı ve kaliteli şekilde öğrenmesi için Dil Merkezinde Türkçeyi:

• Temel kullanıcı (A1 ve A2 düzeyleri)

• Bağımsız kullanıcı (B1 ve B2 düzeyleri)

• Usta kullanıcı (C1 ve C2 düzeyleri) seviyelerinde öğretilmesi arzu edilmektedir.

Semerkant Devlet Üniversitesindeki biyoloji ve kimya fakültelerinde köklü geleneklere sahip ve dünyaca ünlü temel bilimler (biyoloji, fizik, kimya) uzmanları ekolü mevcuttur. Bu bilim ekollerinin ürettiği teorik ve pratik birikimlerin teknolojiye aktarılması çok önemlidir.

Biyoteknolojik ürünler; dünya ilaç pazarındaki yerini gittikçe güçlendirmektedir. Diğer taraftan Özbekistan’ın tıbbi bitkilerinin biyoteknolojisi ve farmakolojisi büyük ilgi çekmektedir. Semerkant Devlet Üniversitesi Biyoloji ve Kimya Fakültelerinde bitki biyoteknolojisi alanında 15 yılı aşkın bir süredir üretim döngüleri ile birlikte bilimsel çalışmalar yürütülmüştür. Bu süre zarfında, bir bitki biyoteknoloji okulu gelişti ve ilginç sonuçlar elde edildi.

Özbekistan'da şifalı bitkilerin biyoteknoloji ve farmakolojisi üzerine ortak araştırmaların düzenlenmesi geniş perspektife sahiptir. Bununla beraber çağdaş biyoteknolojik eğitim ve deneyimlerine sahip mühendis kadroları ülkenin farmakoloji sanayisini temin etmek de ortak programın ana görevlerinden biri olacaktır.

KAYNAK: Semerkant Devlet Üniversitesi (SemDÜ) Rektörlüğü

Süleyman MERDANOĞLU

Özbekistan Uluslararası Altın Miras Vakfı Ankara Bölümü Başkanı

Son Güncelleme: 20.01.2020 14:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.