Milletin bağrına dönmek anlamına gelir !

Yani seçilmiş milletvekilleri istifa eder halkın arasına karışır .

Parlamentoda veremeyeceklerini düşündükleri mücadeleyi sokaklarda , meydanlarda halk ile birlikte sürdürme iradesini ifade eder.

Demokratik sistemlerin tamamen tıkandığı durumlarda son çareye işaret eder.

Bu kavram ağızdan kolay çıkmaz! 

Önce kapalı kapılar ardında yoğun şekilde tartılır, hesaplanır.

Önceden ince dokunup düşünüp öyle ağızdan çıkacak bir konudur.

Çıkarsa da gereği yapılır! 

Demokrasinin tıkandığı ülkelerde demokratik muhalefet halkla bütünleşilir ve hukuk sınırlarını gerekirse biraz zorlayarak hukuk nizamı yeniden düzenli hale getirilir.

Örneğin Alman anayasasında demokratik anayasal düzenin yıkılmasına karşı halkın direnme hakkı anayasal bir haktır ve ceza hukuku anlamında kovuşturulamaz bile.

Ama bunun için halkın da bu yönde hazır ve istekli olması şarttır.

Böyle bir girişim iyi yönetilemez ise iç savaş ile bile sonuçlanabilir. 

Yani çok riskli ve tehlikeli bir adımdır. 

Devletin çöküşüne kadar uzanabilecek bir sürecin başlangıcı olabilir.

Bu Cumhuriyeti kuran partinin yöneticileri kendilerini bu Cumhuriyeti korumakla sorumlu hissedebilirler. 

Ancak işte tam bundan dolayı daha sorumlu olmak ve davranmak zorundadırlar.

Yani, alelacele verilecek bir karar konusu olamaz Sine-i Millet.

Bu anlamda bazı CHP Genel Merkez yöneticilerinin, hele de parti sözcüsü Genel Başkan Yardımcısının , sayın Selin Sayek BÖKE’nin  bu kavramı gelişigüzel veya güncel tepki anlamında ihtimal dahilinde bile olsa dillendirmesi ancak siyasi tecrübesizliği ile açıklanabilir.

Hele hele partinin MYK sında böyle bir karar yoksa.

Gerçi bu kadar önemli bir kararı MYK değil, ancak Parti Meclisi verebilir.

CHP, önümüzdeki süreçte muhakkak bu referandum sürecini özeleştiri süzgeçinden geçirerek bazı politik ve kadrosal sonuçlara vararak ülkemize hizmet etmeye devam edecektir.

Nazım Hikmet’in dediği gibi, “yeter ki, kararmasın sol memenin altındaki cevahir”

Öte taraftan referandum sonuçlarına yapılan itiraz YSK tarafından oy çokluğu ile reddedildi.

Tabi eskilerin deyimiyle, “kadıyı kadıya şikayet” edince başka bir sonuç zaten beklenemezdi.

Şimdi Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine itiraz başvurusu hazırlanıyor….

Ha , bu arada atı alan, Üsküdara gitmiş. Veya gittiğini iddia ediyor.

Anamuhalefet ve HAYIR cephesi bu referandumun meşruiyetini sorguluyor.

Oyların manipule edildiğini, usulsüzlükler olduğunu ve geçersiz mühürsüz oy pusulaları nedeniyle aslında HAYIR oylarının daha çok olduğunu iddia ediyor.

Referandumun iptali ve tekrarı talep edildi.

Gerçekten de toplumun yarısının sonuçlarına kuşkuyla baktığı bir referandum sonucu oluşacak anayasal yapıyla o toplumu yönetmek zor olacaktır.

Bu referandumun en dikkat çekici acı sonuçlarından biri de kuşkusuz, farklı iki renkli zemin üzerindeki evet – hayır bölümlerinden birine  mühür basmak kadar kolay bir oylamada  865.247 geçersiz oy çıkması oldu.

Toplumumuzun gelişmişlik düzeyinin ölçülmesinde çok acı bir örnek olarak rekorlar kitabına girecek bu vahim durum.

Bu makalemden itibaren sonunda biro lay, kişi veya durumu hep protesto edeceğim :

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı PKK/ PYD konusunda KANDIRAN (!) amerikan eski başkanı Obama’yı PROTESTO EDİYORUM!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 02:02:22

1-
ŞİMDİ SN. PERİNÇEK, AKP’NİN SEÇİM HİLELERİNE VE BASKILARINA, EMRİVAKİLERİNE İTİRAZ EDEN ANAYASAL VE DEMOKRATİK BARIŞÇI PROTESTO HAKLARINI KULLANAN YA DA KULLANMAYI DÜŞÜNEN VATANSEVER HAYIRCI HALKIMIZIN BU ONURLU DİRENİŞİNİN YANINDA DURMAYARAK, YANİ GİZLİ AKP DESTEKÇİSİ KONUMUNA DÜŞMÜŞ OLMASI HAKLI SUÇLAMALARINI ADETA KABULLENİYOR GÖRÜNEREK, MİLLETİMİZİN KAZANILMIŞ BU REFERANDUM SEÇİM HAKKINI GÖZ GÖRE GÖRE AKP’YE TESLİM EDİLMESİ KONUSUNDA SESSİZLİĞİNİ KORUYARAK, HALKIMIZIN BARIŞÇI PROTESTO HAKKINA DESTEK VERMEMESİ, AÇIKÇASI VATANSEVER DOSTLARA GÖNÜL RAHATLIĞIYLA AÇIKLANABİLECEK BİR DURUM OLARAK GÖRÜNMEMEKTEDİR DOĞRUSU ! CHP’NİN, HAYIRCI HALKIMIZIN KAHİR BİR EKSERİYETLE İSTEMİŞ OLDUĞU BU ADALETÇİ VE BARIŞÇI HAK ARAMA, PROTESTO ETME ÇAĞRISINI, PKK VE FETÖ DESTEKÇİLİĞİYLE EŞ DEĞER OLARAK ADLANDIRIP, SUÇLAMIŞTIR ! İYİ DE BU ONURLU HAK TALEBİ ŞAYET PKK VE FETÖ LEHİNE İDİYSE Kİ BUNU AKP’DE SEÇİM ÖNCESİNDE BELİRTMİŞTİ, NEDEN HAYIR CEPHESİNDE YERİNİ ALDI Kİ VATAN PARTİSİ ?! MİLLETİMİZİN

Avatar
MALCOLM-XX 2017-04-21 02:02:52

2-
BU ADALET TALEPLERİNE DUYARSIZ KALACAKTIYSA, VE AŞIRI AKP İSTEKLERİNİ SIKINTIYA SOKACAK OLAN HER ONURLU HALK İTİRAZI VE ÇIKIŞI OTOMATİKMAN PKK VE FETÖ YANDAŞLIĞIYSA, YA DA ONLARIN LEHİNEDİR DİYE MİLLETİMİZİN BU YARISINDAN FAZLASININ BU AKP ZULMÜNDEN KURTULMA ÇABALARI, VATAN PARTİSİ’NCE DESTEKLENMEYECEKSE SAHİ REFERANDUMDAKİ HAYIR ÇABALARININ DA AKP’NİN BU REJİM DEĞİŞTİRME ÇABALARINA ZARAR VERECEĞİNİ BİLMİYORMUYDU VATAN PARTİSİ DE SONRADAN MI FARKINA VARDI DA, HALKIMIZIN BU AKP ZULMÜNE KARŞI HAK ARAMA ÇABALARINI ŞİMDİ DE PKK YA DA FETÖ’YE HİZMET EDİYOR GEREKÇESİYLE ŞİMDİ DESTEKLEMİYOR VE REDDEDİYOR ! BU TAVIR VATANSEVERCE YA DA ETİK BİR TAVIR MIDIR ŞİMDİ ?!... BEN VATAN PARTİSİNE OY VERMİŞ VE AKP ZULMÜNDEN MUZDARİP VATANSEVER BİR VATANDAŞIM ŞÜPHESİZ ! LÜTFEN BENDENİZİ BU ÇELİŞİK TAVIRLAR VE YARAR GETİRMEYEN SAVUNULAR KONUSUNDA AYDINLATIR MISINIZ ?!...

Avatar
Xxx 2017-04-22 20:10:03

Çök doğru tespitler..tebrik ederim..

Avatar
Ahmet hüler 2017-04-21 20:55:56

Çok yerinde bir tespit.

Avatar
Reyhan 2017-04-22 02:27:30

Kandırıldıda neyin karşılığında kandırıldı asıl ben vatandaş olarak bunu çok merak ediyorum,cb na vadedilen şekerin içeriği neydi? Bize ne yapın dediler de biz yaptık,ne vaadettilerde alamadık? Sadece kandırıldık lafı yetersiz geliyor? Kısaca neyle kandırıldık arkadaş bunu bilmeye hakkımız var.