Ampute Milli Takım kaptanı, Şırnak Gazisi Osman Çakmak’ın hayali gerçek oldu

Ampute Milli Takım kaptanı, Şırnak Gazisi Osman Çakmak’ın hayali gerçek oldu

Ampute Milli Takımımızın İngiltere karşısında galibiyet golünü atan takım kaptanı Osman Çakmak aynı zamanda Şırnak gazisi. 1 sene önce Gazi Osman'ın Mehmetçik Vakfı için oynadığı reklam filmi gerçek oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) "Türkiye Futbol Oynuyor" projesi kapsamında destek verdiği, Turkcell’in ana sponsorluğunu üstlendiği Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) bünyesindeki Ay-Yıldızlı ekip, şampiyonanın finalinde İngiltere ile Vodafone Park’ta karşılaştı.

Karşılaşmaya etkili başlayan Türkiye, 25. dakika Ömer Güleryüz’ün kaydettiği golle ilk yarıyı 1-0 önde tamamladı. Karşılaşmanın ikinci yarısında iyi pas yapan ay-yıldızlılar, 50. dakikada Westbrook’un golüne engel olamadı. Uzatma dakikalarında baskısını arttıran Türkiye, 50+1. dakikada Osman Çakmak’ın golüyle öne geçti ve sahadan 2-1 galip ayrıldı.

ŞIRNAK'TA BACAĞINI KAYBETTİ

Önceden asker olan ve komando olarak görev yapan Osman Çakmak, Şırnak-Şenova arasında yol emniyeti sağlama görevini yaptığı sırada hain teröristlerin yerleştirdiği bir mayına basınca bacağını kaybediyor.

Ay-Yıldız sevgisini askeri üniformadan milli formaya taşıyan Osman Çakmak, şimdi de Ampute Milli Takımı'nın kaptanlığını yapıyor.

"ÇOK İSTERSEN ALLAH VERİR"

Maç sonu açıklamalarda bulunan kaptan "Engelli camiasının yanında olan TRT Spor'a teşekkür ediyorum. Sayın genel müdürüm, "Siz bizim maçları verin, biz de size kupayı getireceğiz" demiştim. Bir şeyi ne çok istersen Allah sana onu verir. Ben de bu kupayı çok kişiye söz verdim. Aslan gibi mücadele eden 13 arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanım, Dünyada Ampute Futbol Takımı Türkiye'den sorulacak. Avrupa'ya dünyaya biz tanıtacağız. Türkiye'de kimse engelli olmasın, gazi olmasın. Sakın yanlış anlaşılmasın." şeklinde konuştu.

REKLAM, GERÇEK OLDU

A Milli Erkek Ampute Takımımız, İngiltere'yi 2-1 mağlup ederek Avrupa Şampiyonu oldu. Son dakikada attığı golle galibiyeti getiren Gazi Osman Çakmak, Avrupa şampiyonası öncesi Mehmetçik Vakfı'nın reklam filminde oynamıştı. Reklamda 'Osman'da gözler, harika bir şut ve gol' sözleri yer almıştı. Çakmak, İngiltere maçının son dakikasında defanstan ileriye çıkarak attığı golle reklam senaryosunu gerçeğe dönüştürdü.