Fenerbahçe'nin 'kara kutu'su internette satışta

Fenerbahçe'nin 'kara kutu'su internette satışta

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, futbol tarihi ve Fenerbahçe’nin geçmişi ile ilgili çok önemli bir kaynağın internette satışta olduğunu yazdı.

Habertürk yazarı Murat Bardakçı, futbol tarihi ve Fenerbahçe’nin geçmişi ile ilgili çok önemli bir kaynağın internette satışta olduğunu yazdı.

Murat Bardakçı, “Futbol tarihimiz ve Fenerbahçe’nin geçmişi ile ilgili çok önemli bir kaynak, internette satışta!” başlıklı yazısında, “Spor, tarihimiz için son derece önemli olan bu defteri satın alacak olan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığı takdirde futbolumuzun geçmişi hakkındaki bazı bilinmezle artık bilinir hâle gelmesi ihtimal dahilindedir” ifadelerini kullandı.

'15 BİN LİRAYA SATIŞA ÇIKARTILMIŞ'
“Bir arkadaşım haber verdi” diyen Bardakçı şöyle devam etti:

“Futbol tarihimiz için son derece önemli bir kaynak, Türkye’nin ilk futbol kulüplerinden olan Altınordu İdman Yurdu’nun 1913 ile 1917 seneleri arasındaki kayıtlarının yeraldığı yüz küsur sayfalık elyazması defter, internetteki bir kitap sitesinde 15 bin liraya satışa çıkartılmış. Futbol kulüplerimizin kuruluş devirleri bugün hâlâ karanlıklar içerisindedir, zira Fenerbahçe dışındaki kulüplerin kuruluş kayıtları elimizde mevcut değildir. Aslında, bundan birkaç sene öncesine kadar Fenerbahçe’nin ne zaman resmî bir kulüp hüviyet kazandığı meselesi de meçhuldü, bilinmezlik şimdi Mllî Savunma Akademisi’nin Rektörü olan Prof. Erhan Afyoncu’nun Osmanlı Arşivi’nde bulduğu bir belge sayesinde aydınlandı ve Fenerbahçeliler birkaç sene önce çıkarttıkları 30 kiloluk ‘Asr-ı Fener’ isimli kitapta belgeyi yayınladılar. Darısı diğer kulüplerimizin, meselâ Galatasaray’ın, Beşiktaş’ın ve ötekilerin başına!”

'SAYFALARI BUGÜN GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDE…'
Murat Bardakçı “Elyazmasının satışa konduğunu haber veren arkadaşımın gönderdiği internet adresine girdiğim zaman hayli şaşırdığımı söylemem lâzım” diyerek şunları yazdı:

“Altınordu’ya ait defter bundan kırk küsur sene önce, 1970’lerin başında görmüştüm! Lise talebesi olduğum sırada akşamları rahmetli Turhan Dilligil’e ait Adalet Gazetesi’nde ‘musahhihlik’, yani yeni karşılığı ile ‘düzeltmenlik’ yapıyordum; Turhan Bey musahhihliğin yanısıra gazetenin arşivin tasnif etmem de istemişti ve şimdi satışa konan elyazmasını o zaman birkaç defa okumuştum.

Defterde yazılanları görüp okumamın üzerinden nerede ise yarım asır geçtiği için şimdi hatırlamam imkânsız ama cildi ve sayfaları bugün gibi gözümün önünde…

İnternetteki satış ilânında görebildiğim kadarı ile ilk sayfalardan birinde Beşinci Murad’ın torunu olan ve Fenerbahçe’de başkanlık yapıp yapmadığı konusu hâlâ karanlıkta bulunan Şehzade Osman Fuad Efendi’nin imzası var; imzanın altına ‘Şehzade- civanbaht Osman Fuad Efendi Hazretleri’nin …imza-yı necâbetpenâhîler’ yazılmış. Derken, on küsur kişinin beraberce imzaladıkları bir başka sayfa ve resmî bir yazı görünüyor ama çözünülürlük düşük olduğundan imzalar ve yazılanlar okunamıyor.

Spor, tarihimiz için son derece önemli olan bu defter satın alacak olan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığı takdirde futbolumuzun geçmiş hakkındaki bazı bilinmezlerin artık bilinir hâle gelmesi ihtimali dahilindedir ve alıp yayınlama vazifesi de, öncelikle, Altınordu’nun malvarlığına sahip olduğu söylenen Fenerbahçe’ye düşer.

Altnordu Klübü’nün internette satışa çıkartılan defterinden bazı sayfalar...”