Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor anlaşma imzaladı

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor anlaşma imzaladı

Kulüpler ile Bankalar Birliği arasında Finansal yeniden yapılanma imza töreni düzenlendi. Dört büyük kulüp ve Bankalar Birliği, 7+2 yıllık yeni yapılandırma anlaşmasına imza attığı öğrenildi.

Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor kulüpleri ile bankalar arasında yapılan "Finansal Yeniden Yapılandırma Sözleşmesi" imza töreni düzenleniyor.

TFF Başkanı Nihat Özdemir'in açıklamaları;


 
"Türk futbolunda yeni bir sayfa açılıyor. 4 kulübümüz, Bankalar Birliği ile yeni bir yapılandırma anlaşması yaptı. Bu anlaşma ile daha uzun süreli bir ödeme planı ortaya çıkacak. Türk futboluna ve kulüplerimizin mali sorunlarına yapıcı yaklaşımları nedeniyle Bankalar Birliği'ne Türk futbolu ailesi adına teşekkür ediyorum. 

Dört büyük kulüp ve Bankalar Birliği, 5+2 yıl olan eski anlaşmanın 7+2 yıl olarak yeniden yapılandırılması konusunda anlaşma sağladı. Kulüpler 2 yıl anapara ödemesi yapmayacak. Türk futbolunun kurtuluşu mali disiplinde. Kulüplerimizin, UEFA'dan ceza almasını istemiyoruz. TFF olarak günü kurtarmak için değil geleceğimiz üzerine çalışıyoruz.

Kulüplerimizden beklentilerimiz bu süreç içerisinde anlaşmalarına tam olarak uymalarıdır. Türk futbolunda borcu olmayan örnek kulüplerimiz de var, onlara da teşekkür ediyorum. 

 Kulüplerimiz ve Bankalar Birliği arasında imzalanan bu anlaşma için başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve bu konuda yakın takibine tanık olduğumuz Spor Bakanımız Sayın Kasapoğlu’na sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.


 
Kulüpler Birliği ve Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi'nin sözleri;
İçinde bulunduğumuz durum hiç hoş bir durum değildi. Bankalar gereken desteği vermiş olmasalardı, Türk sporunu daha ileri taşıyamayacaktık. Bu sebeple onlara minnettarız. Popülist yaklaşımdan kaynaklı zararları, pandemi daha da artırmıştır. Geleceğimizi kurtarmak için, bu değerli kulüpleri ayakta yaşatabilmek için gelir ve gider dengesine sahip çıkmamız gerekiyor.

DenizBank Genel Müdürü Ateş'in açıklamaları
Bugün Ziraat Bankası koordinasyonunda, Halkbank, Denizbank ve Yapı Kredi'nin katılımlarıyla toplam 8,4 milyar liraya ulaşacak finansman paketini hayata geçiriyoruz.

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz
Bu anlaşmanın ardında 3 yıllık çalışma süreci var. Hem Cumhurbaşkanımız Erdoğan'a hem de Berat Albayrak'a çok teşekkür ediyorum. Berat Bey'in de bu konuda çok değerli katkıları oldu.

 Mali disiplin çok önemli. Bizi UEFA disipline etti. Biz sporcu alamadık, onun cezalarını çektik. Devletimize çok teşekkür ederim.


 
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu
Bugüne kadar yaptığımız finansal ihlaller bizi bu noktaya taşıdı. Sözleşmenin içeriğine baktığınızda cezayı Bankalar Birliği ve TFF verecek. UEFA'dan önüne FFP kurallarını ihlal eden yaramaz çocuk imajıyla gidilmesinin önüne geçilecek. Sadece borçların yeniden yapılandırması olarak bu işi değerlendirmek doğru olmaz. Bu yıllardır var olan ancak hep arkasından dolaşmayı tercih ettiğimiz UEFA Finansal Fair-Play kurallarına uymak için bir zorunluluktur. Cumhurbaşkanımıza, Hazine ve Maliye Bakanımız Elvan'a, bu yapılandırma sürecini başlatan Sayın Berat Albayrak'a, Sayın Kasapoğlu'na çok teşekkür ederim. 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç
Biz bu sürece son bir senede dahil olduk. 2,5 yıl önce başlayan sürece şartlardan dolayı giremedik. Eylül-Ekim ayında süreci tamamlamayı umuyorduk ama kolay olmadı. Uymak için uğraşacağız, uymadığımız dönemler de olacaktır