Galatasaray flaması yakan Fenerbahçeli'ye hapis

Galatasaray flaması yakan Fenerbahçeli'ye hapis

Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe ve Galatasaray arasında geçen yıl oynanan maç öncesinde, stat dışında Galatasaray flaması yaktığı ve cansız kadın mankene Galatasaray forması giydirdiği iddiasıyla yargılanan taraftar, "halkın bir kesimini cinsiyet farkı gözeterek aşağılama" ve "spor alanı çevresinde hakaret içeren tezahüratta bulunmak" suçlarından 2 ay 15 gün hapis ve 240 lira adli para cezasına çarptırıldı.

Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanık Serdar Murat Eyigör ile avukatı katıldı. Duruşmada, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği temsilcileri de hazır bulundu.
Dernek avukatı Birsen Atakan, duruşmada yaptığı açıklamada, sanığın eylemi ile kadın cinsiyetini aşağıladığını belirterek, cezalandırılmasını talep etti. Sanık Eyigör'ün avukatı Faris Berber ise müvekkilinin iddia edildiği gibi mankene karşı aşağılayıcı bir eylemde bulunmadığını savunarak, "Görüntüler incelendiğinde iddianamede bahsi geçen eylemi yapan kişi müvekkilim değil, kimliği belirsiz bir başka kişidir. Bir suç varsa elbette faili cezalandırılmalıdır. Ancak bu eylemin faili benim müvekkilim değildir" diye konuştu.
Esas hakkındaki savunması sorulan Eyigör ise iddianamede belirtildiği gibi cansız kadın mankenini olay yerine getirip yakmadığını ifade ederek, "Suçlamaları kabul etmiyorum. Ben kadınlara karşı herhangi bir aşağılayıcı davranışta bulunmadım. Benim de annem kardeşim vardır. Ancak Galatasaray bayrağı yaktığım için Galatasaraylı arkadaşlardan özür dilerim." şeklinde konuştu.
-Cinsiyet farkı gözeterek hakaret içeren davranışta bulunmaktan hapis cezası

Davayı karara bağlayan mahkeme hakimi, sanığı eyleminin 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un 14/1. maddesi kapsamında, spor alanı çevresinde belli bir kişiyi hedef ve muhatap almadan söz ve davranışlarla hakaret içeren tezahürat niteliğinde olduğunu tutanağa geçirdi.
Mahkeme hakimi sanığın, ayrıca rakip takım olan Galatasaray futbol takımının aleyhine tezahürat yaparken çıplak bir kadın figürüne karşı aşağılayıcı hareketlerde bulunmak ve bu figürü yakmak suretiyle cinsiyet farkı gözeterek hakaret içeren söz ve davranışlarda bulunduğunu belirterek, bu eyleminin de daha özel bir yasa olan 6222 sayılı yasanın 14/2. maddesi kapsamında kalan suçu oluşturduğunun, olay görüntüleri, sanığın savunmaları, tanık beyanları, kamera kayıtlarının çözümüne ilişkin tutanak ve tüm dosya kapsamından anlaşıldığını belirtti. 
Bu kapsamda sanık Eyigör'ü "spor alanı çevresinde hakaret içeren tezahüratta bulunmak" suçundan günlüğü 20 liradan 12 gün karşılığı 240 lira adli para cezasına çarptıran mahkeme, Eyigör'ün "halkın bir kesimini cinsiyet farkı gözeterek aşağılama" suçundan da 2 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi. Sanığın, sabıkasız oluşu ve ileride bir daha suç işlemekten kaçınacağına dair mahkemede olumlu kanaat oluştuğunu belirten mahkeme hakimi, sanık hakkında verilen her iki ceza ile ilgili hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. Hakim ayrıca, 6222 Sayılı Kanunun 18. maddesi gereğince güvenlik tedbiri olarak sanığın bir yıl süreyle spor müsabakalarını seyirden yasaklanmasına hükmetti.
 "Bu kararı emsal olarak görüyorum"
Davanın bitmesinin ardından adliye bahçesinde açıklama yapan Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Başkanı Hilal Esmer, kararı olumlu bulduklarını belirterek, "Emsal bir karar, olumlu bir karar. O yüzden de biz bu konuda mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi. Dernek avukatı Birsen Atakan da bunu emsal bir karar olarak gördüğünü belirterek, "Bildiğim kadarıyla ilk kez spor alanında kadınların aşağılanmasına yönelik emsal nitelikte bu karar çıktı. Tribünlerde, spor alanlarında ve çevrede her zaman kadınların aşağılandığı söz, davranış ve hareketlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bunlar meşru olarak görülüyor. Çok basitçe küfür olarak nitelendirilen bir takım sözler aslında kadınların öldürülmesine, tecavüzüne, tacizine aslında bir anlamda davetiye. Bir nebze olsun adalet duygusunu tatmin edecek bir kararla karşılaştığımız için bu bize iyi geldi" diye konuştu.
İddianemeden
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 25 Ekim 2015 tarihinde Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan müsabakada, Fenerbahçe taraftarının Galatasaray forması giydirilmiş cansız kadın mankeni ateşe verdiği şeklinde sosyal medyada ve internet sitelerinde haber yapıldığının belirtilmesi üzerine, resen soruşturma başlatıldığı belirtilmişti. İddianamede, bu kapsamda yapılan çalışmada, müsabaka öncesinde stada yakın bir iş yerinin önünde cereyan ettiği belirlenen eylemi, Serdar Murat Eyigör'ün gerçekleştiren kişi olduğunun görüntülerle tespit edildiği aktarılmıştı. Eyigör'ün yanıcı ve yakıcı nitelikteki meşaleyle rakip takımın formasını yakarak 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a aykırı eylemde bulunduğu savunulan iddianamede, şüphelinin ayrıca cansız kadın mankene rakip takımın formasını giydirip demir parmaklıklara bağladıktan sonra buna yönelik küçük düşürücü eylemlerde bulunduğu, bu şekilde rakip takımı küçük düşürmede kadın cinsiyetini aşağılayıcı unsur olarak kullandığı belirtilmişti. İddianamede, Eyigör'ün "Halkın bir kesimini, sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" ve "Spor alanlarına yasak madde sokulması ve müsabaka düzeninin bozulması" suçlarından, 9 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.