Rıdvan Dilmen’den Galatasaray yorumu: Haddimi aşmak istemiyorum ama…

Rıdvan Dilmen’den Galatasaray yorumu: Haddimi aşmak istemiyorum ama…

Rıdvan Dilmen Süper Lig'de 21.şampiyonluğunu kazanan Galatasaray'ın yaklaşan kongresini değerlendirdi. Dilmen, 'Haddimi aşmak istemiyorum ama görüyoruz ki kongre vaatlerinde bütün adayların elindeki en büyük oy pusulası Fatih Terim' ifadelerini kullandı.

Fatih Terim’in başka bir takım çalıştırmıyorsa Galatasaray’ın başında olması gerektiğini söyleyen Rıdvan Dilmen, sarı kırmızılı takımında başkan adaylarına seslenerek ‘Herkesin tek bir kozu var; Fatih Terim’ dedi. İşte Dilmen’in değerlendirmeleri…

HEPSİNİN KOZU TERİM

Galatasaray’ın kongresiyle ilgili pek yorum yapmak istemiyorum çünkü haddimi aşmak istemiyorum ama görüyoruz ki kongre vaatlerinde bütün adayların elindeki en büyük oy pusulası Fatih Terim… Kulübün şu kadar borcu varmış, bu kadarı azalacakmış, o yapılacakmış, bu gelecekmiş, gidecekmiş değil… Herkesin tek bir kozu var; Fatih Terim.

G.SARAY’I ÇALIŞTIRMALI

Bunu hep söylüyorum ama Fatih Hoca başka bir yerde çalışmıyorsa, Galatasaray’ın başında olmalı… Çünkü Galatasaray taraftarıyla özdeşleşmiş. Bu sadece Galatasaraylı olduğu için değil çünkü çok Galatasaraylı arkadaş görev yaptı ama kazanılan 21 şampiyonluğun 3’te 1’inde söz sahibi olduğu için Fatih Terim’i, Galatasaraylılar seviyor ve beğeniyor. Bu elektrik olduğu için de Terim’le yaşanan dönemsel başarısızlıklarda kredisi sonsuza kadar var.

LUCESCU EVET DESE

Dursun Bey (Özbek) devre arasında sürpriz bir şekilde erken seçim kararı alırken Fatih Terim’le anlaşıp elini güçlendirmek istedi. Ama Bükreş’teki görüşmede Lucescu ‘Evet geliyorum’ deseydi Fatih Terim olmayacaktı bunu da belirtmekte fayda var. Şimdi görüyoruz ki, Dursun Bey seçim konuşmalarını yaparken “Fatih Terim’i ben getirdim, bu kadroyu ben yaptım” diyor

MAYISTA ATILDI

Bu başarının temelleri geçen sene Mayıs’ta atıldı. Son iki maçına iddiasız çıkan 7 bin 500 taraftarla oynayan Galatasaray, Mayıs’ta Dursun Bey ve yönetiminin futbola bakan Cenk Ergün’ün de doğru çalışmalarıyla rakiplerine göre en hazır durumda olan çok ciddi bir kadro değişikliğiyle kampa gittiler

TERİM GELDİĞİ ANDA…

Demeçlerde gördüğümüz kadarıyla UEFA’ya verilen taahhütlerini milyonlarca Euro geçmişler. Ancak milyonlarca taraftarın bu umurunda olmaz. Zaten 17. haftada Fatih Terim getirildi ve o andan itibaren de bana göre şampiyonluğun en büyük adayı Galatasaray olmuştu.

HAKSIZLIK YAPAMAYIZ

Mustafa Cengiz ve ekibine de haksızlık yapamayız. Güçlü ama enkaz bir takım ve kulüp aldı okuduğumuz kadarıyla. Bu süreçte yöneticilik de kolay değildir. Aynı kadroya bir tek Nagatomo geldi ki doğru hamleydi ama enfeksiyon iyice birikmişti.

İŞİ KOLAYLAŞTIRDI

Direnç düşmek üzereyken Fatih Terim’in olması ve Mustafa Cengiz ile ekibinin takımın parasal sorunlarını çözmesi de işi kolaylaştırdı.

ANAHTAR TESLİM

Takımı diri tutması hem de UEFA ile görüştüğü süreci çok akılcı ve dengeli götürüp, hiçbir kavganın içinde olmayarak, hiçbir camiaya sataşmayarak sadece ve sadece kulüp odaklı ki son demecinde hiç soyunma odasına girmediğini tamamen anahtar teslim çalıştığını da gördük. Abdurrahim Albayrak futbolla ilgileniyor ama anahtar doğru kişiye verildi o da Fatih Terim…

İŞTAHI KABARTTI

Kongrede 4 aday olması Galatasaray’ın ne kadar değerli kulüp olduğunu ve büyük sıkıntılara rağmen uzun yıllar sonra Şampiyonlar Ligi’ne gitmesinden kaynaklanıyor. Başarı herkesin iştahını kabarttı.

EN ÜSTTE TERİM

Her şeye rağmen bir başarı varsa en üste Fatih Terim ve yardımcıları Ümit Davala, Hasan Şaş, Levent Şahin’i, taraftar ve oyuncu grubunu yazarım. Hemen bir örnek vereyim; şampiyonluk yarışında Tudor bir mağlubiyet sonrası havalimanında yuhalanırken, Terim mağlup olduğu bir deplasmandan dönüşte İstanbul’da alkışlarla karşılandı.

EN ZOR ŞAMPİYONLUK DEĞİL

Fatih Hoca, “Benim için en anlamlı şampiyonluk” diyor. Bunu başka anlamda ima ediyor şüphesiz çünkü bu onun için en zor şampiyonluk değildi… Fenerbahçe dışında Türkiye Ligi’nde şampiyon olmuş takımlar ve yarışın iddialı ismi Başakşehir’le 50 bin kişilik TT Stadı’nda oynadılar. Kaldı ki bu rakiplerle oynadığı 4 deplasmanda sadece 3 puan çıkarmıştı o da Bursa’da Tudor zamanında… Başakşehir, Trabzon, Beşiktaş, deplasmanlarında sıfır çektiler.

PUANA OYNANAN MAÇLAR

Fatih Terim’in farkı da zirvede bir takım aldığı zaman (tabii ki sezon başı aldığı ve konsantre olduğu zaman) başarıyı elde eder. Bu elektrik, taraftar, Fatih Terim’in tecrübesi ve yarışmacı kimliği ile oyuncu grubu Galatasaray’ı şampiyon yaptı. Deplasman stratejilerine bakacak olursak, kazandığı maçlar tamamen puana oynanan maçlardı. Örnek olarak Kayseri, Alanya, Akhisar ve en sonda da Göztepe’yi deplasmanda tek farkla geçti.

KONSANTRE OLDUĞUNDA

Bu da konsantre olunca Terim’in farkını gösteriyor. CV’sine baktığımızda Fatih Hoca, Konsantrasyonu olduğu zaman, dışarıyla fazla uğraşmadığında ki; milli takımda son dönemde futbol direktörlüğü veya yaşanan olaylar hatta Ünal Aysal’ın ayrıldığı dönemde hep kafası dışarılarda olduğu zamanlarda işleri iyi gitmedi.

GOMIS’E VERDİĞİ GÜVEN

Fatih Terim, Türkiye’nin dinamiklerini iyi bildiği için bunu lehine çevirebiliyor. Diğer teknik direktörler için de geçerli. Tudor, Riekerink hatta Rijkaard’ın diğer dinamikleri bilenlerle uğraşmaları zordu ve başaramadılar. Terim’in kulübede oluşu, tabii ki takım içinde tarzını sevdiği oyuncularla Rodrigues, Donk, Serdar Aziz, penaltıları kaçırmasına rağmen Gomis’e verdiği güven, dinamiklerini ortaya koyuyor.

ALEX İLE KIYASLANMASI

Gomis çok iyi bir transfer olduğunu attığı gol sayısıyla gösterdi. Hem duygusal yönüyle hem de ülkemizdeki duruşuyla da çok faydalı oldu. Alex, Hagi ile kıyaslanırken Gomis ile kıyaslanması mevki olarak da doğru değil, oyuncu olarak da doğru değil.

MATEMATİK YAPMAZ

Fatih Hoca matematik yapmaz. O duygularını kullanır, onlardan biri de buydu. Onun karşılığı da oyuncuya güven vermek. Rodrigues genelde şutları kaçırır ama Terim ona hiçbir zaman “Böyle vur” demez “Bir daha dene” der.

TRANSFERE İHTİYACI VAR

Devler Ligi ile ilgili ne desek boş. Sadece bildiğimiz müjdeli haber UEFA’dan Avrupa Kupaları’na katılamama gibi bir problem yok. Ama önemli olan uygulanacak kriterler ne? 1- Para cezası mı? 2- Transfer yasağı mı? 3- Transfer yasağı derken sattığın kadar alırsın mı, kısıtlı kadro mu? Yoksa bu üçü bir arada mı? Bunların sonucu belirleyecek. Mali durum yapılacak kadroyu da etkileyecek. Onun için yorum yapmak zor. Devler Ligi için transfere ihtiyacı var mı? Evet var!