Şansımız sürüyor..

Şansımız sürüyor..

Euro 2016 D Grubu'nda Hırvatistan'a ve İspanya'ya kaybeden A Milli Takım gruptan çıkma Türkiye grubun son maçında Çek Cumhuriyeti'ni yendiği takdirde grubu 3 puanla 3. sırada bitirecek. Peki bu 3 puan hangi şartlarda en iyi 3.'ler içine girmemize yarar?

En iyi 3. olmak için averaj avantajımız yok!
İlk maçında Hırvatistan'a 1-0, ikinci maçında ise İspanya'ya 3-0 yenilen Türkiye, -4 averajla bugün itibariyle turnuvanın en düşük averajlı takımlarından biri. Bu demek oluyor ki, Türkiye'nin en iyi 3. olabilmesi için diğer 3.'lerden en az 2'sinin 3 puandan az puan alması gerekiyor... Aksi takdirde 3 puanlı takımlardan averajı yüksek olanlar avantajlı olacak. Böyle bir durumda ise Çek Cumhuriyeti'ni kaç farklı yendiğimiz önemli olacak.umudunu zora sokmuş olsa da şansını kaybetmiş değil.
EURO 2016'da gruplardaki son durum ise şöyle;
A Grubunda Fransa 6 puanla bir üst tura yükseldi, İsviçre'nin 4, Romanya'nın 1 ve Arnavutluk'un 0 puanı var. Son maç Romanya Arnavutluk arasında oynanacak. Eğer Romanya - Arnavutluk ile berabere kalırsa grubu 2 puanla tamamlayacak ve Türkiye, Romanya'nın üstüne geçmiş olabilecek. Buna karşın Romanya galip gelirse 4 puanla muhtemelen en iyi 3.'lerden biri olacak.
B Grubunda işler karışık. Slovakya, İngiltere'ye yenilirse 3 puanda kalacak. Aynı şekilde Galler Rusya'ya yenilirse de 3 puanda kalacak. Bu durumda 3 puanlı üçüncüler arasında averaj hesabı yapılacak.
C Grubunda Kuzey İrlanda 3 puanla 3. durumda. Son maçı Almanya ile oynayacaklar. Bir puan alırlarsa Türkiye'nin önüne geçecekler. Almanya'ya yenilseler bile farklı yenilmemeye çalışacaklardır.
E Grubunda İsveç ve İrlanda Cumhuriyeti'nin birer puanları var. İrlanda kalan iki maçında Belçika ve İtalya'yı yenemez, İsveç de son maçta Belçika'yı yenemezse puan olarak Türkiye'nin altında kalacaklar. Romanya'dan sonra en kötü 3.'lük adaylarından biri de İsveç veya İrlanda Cumhuriyeti. F Grubunda henüz ilk maçlar oynandı. O yüzden kimin 3.'lüğe yakın olduğunu kestirmek şimdilik zor.