TFF MHK'nın yeni Başkanı Lale Orta kimdir?

TFF MHK'nın yeni Başkanı Lale Orta kimdir?

Lale Orta, MHK Başkanı oldu. Türkiye'nin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemi unvanlarına sahip olan Lale Orta'nın atama kararının ardından kim olduğu merak edildi.

Prof. Dr. Lale Orta, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığına atandı.

2da28801747fa5ff8541a8af83826858.jpg

Yapılan atama sonrasında yeni MHK başkanı Orta ile ilgili bilgileri merak edenler yoğun olarak "Lale Orta kimdir, kaç yaşında, nereli, Lale Orta'nın mesleği nedir?" şeklinde araştırmalarını sürdürüyor.

640xauto.webp

Peki, MHK'nın çiçeği burnunda başkanı Lale Orta kimdir?

LALE ORTA KİMDİR?

Türkiye'nin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemidir. Yirmi yıl erkek liglerinde futbol hakemliği yaptı, profesyonel ve amatör bin beş yüzün üzerinde maç yönetti. 2000 yılında tamamladığı doktora tezi ile ülkenin ilk kadın futbol doktoru unvanını aldı. Dünyadaki FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden biri olan Orta, 60 uluslararası maç yönetmiştir. Futbolun yanı sıra toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda çalışmaları ile tanınır.

1-8nbhm8myfhzu7t0fvaghlw-696x958.jpeg

1960 yılında İstanbul'da doğdu. Ailesi onu on bir yaşında spora yönlendirdi. Bir süre Vefa Kulübü'nde basketbol oynadıktan sonra Türkiye'nin ilk kadın futbol kulübü olan Dostlukspor Kız Futbol Kulübü'nde futbola başladı. Dostluk Spor'da 1976-1989 yılları arasında futbol oynadı. Kulüpte kalecilik ve kaptanlık yaptı. Yükseköğrenimini 1986 yılında Marmara Üniversitesi'nin İşletme Bölümü'nde tamamladı.

385x218-mhknin-yeni-baskani-lale-orta-oldu-1675011906204.jpg

1985 yılında antrenörlük kurslarına devam etti, kursu birincilikle bitirerek Türkiye'deki ilk futbol antrenörü kadın oldu. Antrenörlük eğitimi sırasında futbol hakemliği eğitimi aldı. Futbol hakemliği kariyerine erkek liglerinde devam etti. İlk olarak Eyüp stadında bir maç yönetti. Türkiye profesyonel 1., 2. ve 3. liginde futbol maçı yöneten ilk kadın oldu. Birinci lig seviyesinde yardımcı olarak yönettiği ilk maç, 20 Mayıs 1990 günü oynanan Galatasaray-Sarıyer maçı idi. Hakem olarak ilk Süper Lig maçı ise 1999 yılında oynanan Sakaryaspor - Ankaragücüspor maçı idi.

merkez-hakem-kurulu-baskani-lale-orta-oldu.jpg

Marmara Üniversitesi'nin Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu'nun, spor yönetimi yüksek lisans programında eğitimine devam eden Orta, "Türk Spor Teşkilatı İçinde Futbol Hakemliği Statüsü" konulu tezi ile yüksek lisans eğitimini 1993'te tamamladı.