“Maalesef, darbeci ve vesayetçi zihniyet henüz yok olmamıştır” MHP’li Akçay, “Türkiye, kayıp yıllarını telafi etmektedir”

TBMM'de konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Maalesef, darbeci ve vesayetçi zihniyet henüz yok olmamıştır. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kayıp yıllarını telafi etmektedir” dedi.

23 Nisan Özel Oturumu ile toplanan TBMM'de konuşan MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “Maalesef, darbeci ve vesayetçi zihniyet henüz yok olmamıştır. Meclisimiz bugün de darbe ve vesayet heveslilerine, yabancılardan himaye ve iktidar dilenenlere karşı tedbirli olmak zorundadır” diye konuştu. Akçay, “Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kayıp yıllarını telafi etmektedir” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 23 Nisan Özel Oturumu yapıldı. MHP adına Grup Başkanvekili Erkan Akçay konuştu. Akçay, önce Birinci Meclis açılışındaki ruhu anlattı ardından darbeye karşı tedbirli olma uyarısı yaptı.

Erkan Akçay, “103 yıl evvel; İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan en kesif ordularıyla birleşerek ülkemizi işgal etmiş, ordumuz dağıtılmış, silahlarımıza el konulmuştu. Bir taraftan bütün kuvvetleriyle Anadolu’yu yangına çeviren işgalciler, diğer taraftan himaye dilenen bir kısım işbirlikçiler ve mandacılar. Bu ağır şartlar altında; Hatay’da Kara Mehmet Çavuş, İzmir’de Hasan Tahsin, Ayvalık’ta Ali Çetinkaya, Maraş’ta Sütçü İmam, Antep’te Memik Ağa tarafından işgalcilere karşı atılan ilk kurşun, Kurtuluş Savaşı’nın işaret fişekleri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ‘ilk adımı’nı atmış, bağımsızlık ve milli egemenliğin vatan sathına yayılması için kongreler düzenlenmiştir” dedi.

“MECLİSİMİZ BUGÜN DE TEDBİRLİ OLMAK ZORUNDADIR”

Akçay, şöyle devam etti:

“Bu yüce Meclis İstiklal Savaşımızı yöneten Gazi Meclis’tir. Gazi Meclis, bağımsızlığı karakter olarak benimseyen Türk Milleti’nin eseridir.  Gazi Meclis; teslimiyet belgelerini yırtıp atan iradedir. 23 Nisan, Ergenekon’dan çıkıştır, Türk milletinin tam bağımsız ve medeni şekilde, birlik ve beraberlik içinde yaşama iradesidir, etnik köken, dil, mezhep, yöre ayrımı yapmaksızın milli devlet ülküsünde birleştiğimiz gündür, millet iradesinin devlet idaresine dönüştüğü gündür, cumhuriyete giden yolun kilometre taşıdır, Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği ve dünyada tüm çocuklara armağan edilen ilk tek bayramdır.

15 Temmuz 2016’da FETÖ’cü hainler bu yüce çatıyı alçakça bombalamıştır. 101 yıl önce Polatlı’dan gelen top seslerine rağmen millet için çalışmaktan geri durmayan Meclisimiz, 15 Temmuz gecesi emperyal uşaklara hak ettikleri dersi vermiş ve yeniden gazi unvanı almıştır. Ancak ve maalesef, darbeci ve vesayetçi zihniyet henüz yok olmamıştır. Meclisimiz bugün de darbe ve vesayet heveslilerine, yabancılardan himaye ve iktidar dilenenlere karşı tedbirli olmak zorundadır.

“DEVLET VE MİLLET UYUMAZ, EMEKLİYE DE AYRILMAZ.”

Bunlar hala en şeytani kılıkta, süslü maskelerle, bazen de gece yarısı bildirileriyle kendini gösterebilmektedir. Bu zihniyettekilere hatırlatırız ki; devlet ve millet uyumaz, emekliye de ayrılmaz. TBMM’nin kuruluş felsefesine bağlı olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin vizyonuyla yasama faaliyetlerini yürütüyoruz. Bu sistem ile Gazi Meclisimiz 101 yıllık tarihinde yüzde 95 gibi önemli bir oranla, yüksek temsiliyete kavuşmuştur. 12 parti, 5 grup ve 10 bağımsız milletvekiliyle çoğulculuğa, temsilde adalete ve sandalye dağılımları itibarıyla uzlaşmacı bir yapıya sahiptir. Meclisimiz, kuvvetler ayrılığına sahip; güçlü, fonksiyonel ve daha demokratik bir yapıya kavuşmuştur. Diğer yandan, yürütmede yüzde 50’den fazla yüksek bir temsiliyet, milli iradenin güçlü bir şekilde tahkim edilmesini sağlamıştır. Türkiye, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kayıp yıllarını telafi etmektedir. Kör dövüşleriyle, demagojilerle, müzmin ve bağnaz muhalefet anlayışıyla her şeye karşı çıkarak kaybedecek vaktimiz yoktur.”