5G ile neler yapılabilecek?

5G ile neler yapılabilecek?

Altay Atlı, 5G teknolojisinin getireceği imkanlardan bahsetti.

ABD-Çin arasında yaşanan ticaret savaşının en önemli gündem maddelerinden biri de 5G teknolojisi. Modern İpek Yolu dergisinin son sayısında Dr. Altay Atlı bu konuya mercek tuttu.

Altay Atlı, yazısında 5G teknolojisinin getireceği imkanlardan bahsetti.“2’den 4’e doğru kademeli bir geçiş vardı; 5G ise çok daha büyük bir sıçrama, devrim niteliğinde bir gelişim olacak” diyen Atlı, yapay zekanın bu altyapı üzerinde hayat bulacağını ifade etti.

Atlı, 5G teknolojisinde Çin’in daha avantajlı olduğunu belirtirken küresel teknoloji savaşlarının, küresel ekonomiye zarar verme potansiyeli barındırdığının altını çizdi.

Altay Atlı, Modern İpek Yolu Dergisi’nde 5G teknolojisine dair şu satırları kaleme aldı.

 “5G teknolojisi uluslararası ilişkiler ve küresel dengeler açısından belki de nükleer teknolojilerden daha fazla önem taşıyor. 2G, 3G ve 4G teknolojileri büyük ölçüde sesli görüşme ve veri transferi üzerine kurulmuş, teknoloji ilerledikçe hız artmış ve bizler de cep telefonundan konuşup kısa mesaj atarken, rahatça görüntülü görüşme yapar, video seyreder bir hale gelmiştik. 2’den 4’e doğru kademeli bir geçiş vardı; 5G ise çok daha büyük bir sıçrama, devrim niteliğinde bir gelişim olacak.

Bu yeni teknoloji ile sadece veri aktarımında hız artmayacak, bununla birlikte yüksek kapasiteli, gecikme süresi kısa hatta sıfıra yakın, düşük maliyetli bir iletişim altyapısı oluşacak. Bu da tabii ki istediğimiz videoyu ya da uygulamayı hiç beklemeden indirmenin çok ötesinde imkanlar getirecek. Eşyaların interneti ve yapay zeka bu altyapı üzerinde hayat bulacak; sürücüsüz arabalar, akıllı şehirler, uzaktan yapılan ameliyatlar, robotların çalıştığı tam anlamıyla otomasyona geçmiş fabrikalar 5G ile mümkün olacak.“

'NASIL TİCARET SAVAŞLARI HER İKİ TARAFA DA ZARAR VERİYORSA…'

“Günümüzün dünyası ülkeler arasındaki karşılıklı ekonomik bağımlılık üzerinden şekilleniyor ve böyle bir yapı içerisinde nasıl ticaret savaşları her iki tarafa da zarar veriyorsa, teknoloji savaşları da küresel ekonomiye zarar verme potansiyelini barındırıyor.

ABD ve müttefikleri, 5G yarışında Çin’i dışarıda tutmaya devam ederlerse konu çift kutuplu bir ‘teknolojik soğuk savaşa’ dönüşecek: Bir tarafta 5G’de halihazırda öncü durumda olan ve ticari uygulamasına 2020’de başlayacak olan Çin ve bu teknolojiye daha rahat, daha çabuk ve daha ucuza erişmek istediği için Çin’in yanında yer alacak olan ülkeler, diğer tarafta ise şu aşamada halen Çin yapımı ekipman olmadan nasıl bir 5G ağı kuracağını ortaya koyamamış olan ve ticari uygulamaya 2025’ten önce başlaması mümkün görülmeyen ABD ve müttefikleri” diye yazdı.