‘ABD’nin Google ve Facebook’u kontrol etmesi zor olacak’

‘ABD’nin Google ve Facebook’u kontrol etmesi zor olacak’

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) eski ajanı ve analiz uzmanı Jack Rice, internette daha fazla şeffaflığa ihtiyaç olup olmadığını ve teknolojik devlerin nasıl bu kısıtlamalardan kaçınmaya çalıştığını anlattı.

“Aslında öncelikle paranın nereden geldiğini bilmek için daha fazla şeffaflığa ihtiyaç olduğunu söylüyoruz” diyen uzman, internet içeriğinin düzenlenmesi konusunu tekrar gündeme getiren Senatör John McCain’in, toplumun ‘siyasi reklamcılığı kimlerin teşvik ettiği ve bu sürece ne kadar paranın yatırıldığı’ yönündeki ilgideki sıçramadan yararlandığını kaydetti. Rice, “John McCain uzun zamandır bu konuyu gündeme getiriyor” dedi.

'TÜM MESELE PARA, İNTERNET TÜM GÜCÜYLE DİRENİYOR'

Ancak eski CIA ajanının görüşüne göre, teknoloji devleri her ne pahasına olursa olsun kısıtlamalardan kaçmaya çalışacak. Rice, “Tüm mesele para. İnternet tüm var gücüyle direniyor, çünkü büyük paralar kazanıyorlar ve insanlar şeffaflığa hazır değil” ifadelerini kullandı.

'BÜYÜK ŞİRKETLERİN MERKEZİ NEREDE?'

ABD hükümetinin gelecekteki olası çabaları önündeki diğer engelleri de değerlendiren Rice, “Google, Facebook ve Twitter’in faaliyetini yönetmek ne kadar gerçekçi olacak, bu şirketlere para cezasını kesmek veya belli şekilde davranmaya zorlamak ne kadar mümkün olacak? Temel engel şu ki, dev şirketlerin nerede konumlandığı bilinmiyor. ABD, Batı Avrupa ve Güneydoğu Asya’da büyük ofisleri var. Ama tam olarak merkezleri nerede olduğunu anlamak çok zor. Söz konusu ABD’nin iç piyasası olunca burada bir şeyleri takip etmek daha kolay ama internetle ilgili sorun şu ki, ağ tek somut bir yerde değil ve kimlerin neyi ve nerede yaptığını bulmak büyük sorun olur. Üstelik online mekanını kapsamlı biçimde yönetme girişiminde herkes için sorun olur” yorumunda bulundu. (Sputnik)