Cep telefonu radyasyonundan nasıl korunmalı? En yüksek riski telefonlar...

Cep telefonu radyasyonundan nasıl korunmalı? En yüksek riski telefonlar...

Hangi cep telefonu ne kadar radyasyon yayıyor? Bu radyasyon ne kadar tehlikeli, korunmak için ne yapmalı?

Cep telefonlarından yayılan radyasyon sağlığa ne kadar zararlı? Sürekli cep telefonu kullanmak vücutta tümör oluşmasına yol açabilir mi? Ya da bu radyasyona maruz kalmamak için ne gibi önlemler alınabilir?

Bilim insanları yıllardır bu soruların yanıtlarını arıyor ama henüz bu konuda nihai bir rapor bulunmuyor. Ancak ABD Kanser Topluluğu’nun (ACS) web sitesinde yer alan uyarıya göre, cep telefonları beyin tümörü ve boyun ile baş bölgesinde diğer tümörlerin gelişme riskini artırabilir. Cep telefonlarından yayılan enerji vücutta dokuların ısınmasına neden olacak kadar yüksek olmasa da ACS, dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Bilim insanları, radyasyonun sağlığa zararını ölçmek için özgül emilim oranı (SAR) değerine bakıyor. Bu cep telefonu kullanımı sırasında vücuda ne kadar radyofrekansının nüfuz ettiğini hesaplamak için kullanılan bir değer. SAR değeri her cep telefonu modeline göre değişiyor. Üreticiler telefonların azami SAR değerini açıklamak zorunda. Bu bilgi üretici firmaların web sitelerinde ya da kullanım kılavuzlarında yer alıyor.

EN YÜKSEK RİSKLİ TELEFONLAR

Alman Radyasyondan Korunma Federal Bürosu’nun (BfS) oluşturduğu ‘en fazla radyasyon yayan cep telefonları’ listesine göreyse, bazı telefonların SAR değerleri şöyle:

Listenin zirvesinde Çinli üreticiler OnePlus ve Huawei ile Nokia’nın ürettiği Lumia 630 bulunuyor;
Apple’ın ürettiği telefonlardan listede 10. sırada iPhone 7, 12. sırada iPhone 8 var.
Sony Xperia XZ1 Compact 11. sırada.

EN DÜŞÜK RİSLİ TELEFONLAR

Bu seviyenin altında kalanlar ise şöyle:

Sony Experia M5 (0.14)
 Samsung Galaxy Note 8 (0.17)
Samsung Galxy S6 edge+ (0.22),
Google Pixel XL (0.2(
Samsung Galaxy S8 (0.26) a
Samsung GalaxyS7 edge (0.26).
Telefonlarda güvenli bir SAR limitinin ne olması gerektiğini ortaya koyan bir çalışma yok. Alman hükümetine bağlı Der Blaue Engel’in çevre standartlarına göre verdiği güvenilir limit, SAR seviyesinin kilogram başına 0.60 watt olması gerektiği yönünde. Çoğu telefon bu seviyenin üstünde. OnePlus 5T telefonlardan SAR değeri kilogram başına 1.68 watt.

ANTENİ BAŞINIZA YAKLAŞTIRMAYIN

Peki yüksek radyasyona maruz kalmamak için ne yapmalı? Radyo frekanslarının en yüksek olduğu yer telefonun anteninin bulunduğu kısımdır. Modern telefonlarda antenler cihazın içine gömülüyor. Siz telefondan uzaklaştıkça dalgaların enerjisi de azalıyor.

Çoğu kullanıcı telefonu kullanırken yanağına götürüyor. ACS’ye göre anten baş kısmına ne kadar yakın olusra radyo freakansı enerjisine maruz kalma yoğunluğu da artıyor.

ÇEKMEYEN YERDE KONUŞMAYIN

Peki ne tavsiye ediliyor?

Telefonda geçirdiğiniz zamanı azaltın.
Ahize modunu ya da eller serbest modunu kullanın ve cihazı baş kısmından uzuk tutun.
Mümkünse telefonu çekim gücünün en yüksek olduğu durumlarda kullanın. Sinyal gücü azaldıkça telefon daha iyi bir sinyal için daha fazla enerji harcar.
Ve tabii SAR değeri düşük telefonları tercih edin.