Dünyanın ilk antibakteriyel telefonu yolda

Dünyanın ilk antibakteriyel telefonu yolda

Dünyanın ilk antibakteriyel akıllı telefonunun İngiltere'de üretildiği duyuruldu. Telefonun yüzeyine yerleştirilen iyonların bakterilerin büyümesini ve çoğalmasını engellediği söylendi.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ardından teknoloji şirketleri hijyen yarışına girmiş durumda. İngiltere’de teknoloji firması Bullitt, bakterilerin çoğalmasını ve yayılmasını engelleyen ilk akıllı telefonu ürettiğini duyurdu.

Cat S42 olarak adlandırılan akıllı telefonun yüzeyinde bulunan gümüş iyonlar, bakteri veya virüsleri öldürmese de patojenlerin yayılmasını önlemekte.

BAKTERİ SAYISINI AZALTIYOR

Firma yetkilileri akıllı telefonun bakteri sayısını 15 dakika içinde yüzde 80, 24 saat içinde yüzde 99,9 oranında azalttığını belirtti. Telefonun üretici mühendisleri, cihazın tamamen su geçirmez olduğunu ve temiz kalması için düzenli olarak sabun ve su, dezenfektanlar ve hatta çamaşır suyu ile yıkanabileceğini duyurdu. Bullitt Group Başkan Yardımcısı Peter Cunningham, “Sağlık veya sosyal bakım ortamında çalışan müşterilerimiz için hayati önem taşıyor. Ürünümüz dünyada tek. Şimdiden yoğun talep alıyoruz” ifadesinde bulundu.