Facebook'ta bir açık daha keşfedildi: Akıllı telefonlar gizli kişisel bilgilere erişebiliyor

Facebook'ta bir açık daha keşfedildi: Akıllı telefonlar gizli kişisel bilgilere erişebiliyor

Facebook'un, Apple ve Samsung gibi akıllı telefon ve elektronik cihaz üreticilerine, kullanıcı bilgilerine büyük erişim hakları verdiği ortaya çıktı.

Euronews'ün New York Times'tan aktardığı habere göre, dünyanın önde gelen sosyal medya servislerinden Facebook, telefon ve diğer elektronik cihaz üreticileri ile anlaşmalar yaparak, bunlara geniş bilgiler sundu. Geçtiğimiz 10 yılda, içlerinde Apple, Amazon, BlackBerry, Microsoft ve Samsung'un da bulunduğu en az 60 üretici ile anlaşma yapan Facebook, bu sayede üreticilere mesajlaşma, rehber gibi hizmetler sunarken, karşılığında daha büyük kitlelere erişme imkanı sağladı.

YAZILIM GELİŞTİRİCİLERİNE DEĞİL ELEKTRONİK CİHAZ ÜRETİCİLERİNE YÖNELİK

Daha önce Cambridge Analytica şirketine verdiği bilgilerle gündeme gelen Facebook'un bu sefer ortaya çıkan açığı, yazılım geliştiricilerine yönelik değil, elektronik cihaz üreticilerine yönelik olduğu belirtildi. 2014'te on milyonlarca Facebook kullanıcısının bilgilerinin paylaşıldığı ortaya çıkınca şirket bir sonraki sene yazılımcılara bu erişimi kısıtladığını bildirse de, üreticilerin bu kısıtlamadan muaf olduğunu açıklamamıştı.

Sosyal medya devi ile ikili anlaşmalar yapan birçok üretici firma, hesap sahiplerinin ve arkadaşlarının ilişki durumunu, dinini, siyasi eğilimlerini, katıldığı etkinlikleri görebiliyor. Yapılan anlaşmalar sayesinde üçüncü parti bileşeni olarak değerlendirilmeyen üreticiler, kullanıcı tarafından gizlenmiş olsa dahi, bu bilgilere ulaşabiliyor.

Facebook ise yaptığı açıklamalarda üreticilerle yapılan bilgi paylaşımının gizlilik ilkeleriyle çelişmediğini ve katı kurallara sahip sözleşmeler çerçevesinde gerçekleştiğini duyurdu. Şirket ayrıca bu paylaşımdan kaynaklı kötü herhangi bir kullanımla bu güne kadar karşılaşmadıklarını da ekledi.

TEK BİR CİHAZ YÜZ BİNLERCE HESABA ERİŞEBİLİYOR

Haberde bir deneye de yer veren New York Times, açığın şaşırtan sonuçlarını ortaya koyuyor. BlackBerry marka bir akıllı telefon aracılığıyla Facebook hesabına bağlanan bir kişinin kendisine ve 556 arkadaşına dair ilişki durumu, din, siyasi eğilim ve katıldığı etkinlikler gibi birçok bilginin telefona aktarıldığı görüldü.

Telefon, ayrıca, bağlanılan kişinin arkadaşlarının arkadaşları olan 294 bin 258 kişi hakkında da temel bilgilere eriştiği görüldü.

ANLAŞMALAR ZUCKERBERG'İN İFADELERİ İLE ÇELİŞKİLİ

Cambridge Analytica skandalı sonrasındaAmerikan Kongresi'ne ve Avrupa Parlamentosu'na ifade veren Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, şirketinin veri açığından dolayı özür dilemişti. Zuckerberg, Facebook'taki bilgilerin sadece kullanıcılara ait olduğunu ve bu bilgilerin kimin göreceğine ve kiminle paylaşılacağına tamamen kullanıcıların karar vereceğini söylemişti.

Fakat anlaşmalı üreticilerle gizli olması gereken bilgilerin dahi paylaşıldığı ortaya çıkınca bu söylemlerin gerçekle uyuşmadığı belirlendi.

ÜRETİCİ FİRMALAR VERİ AÇIĞI OLMADIĞINI SAVUNUYOR

Apple, kullanıcıların Facebook'a girmeden fotoğraf paylaşabilmesi için doğrudan erişimlerinin olduğunu, fakat erişimin eylül ayı itibariyle kaldırıldığını belirtti.

Samsung ve Amazon konu hakkında bilgi vermekten çekinirken, BlackBerry eriştikleri bilgileri depolamadıklarını, sadece kullanıcıların mesajlara ve ağlara erişmesini sağladığını söyledi.

Microsoft ise Facebook ile 2008 yılında anlaşma yaptıklarını, bu kapsamında arkadaş ekleme ve bildiri gönderme gibi etkileşimler yapılabildiğini açıkladı. Microsoft, ayrıca, kullanıcı bilgilerinin merkezi bir sunucuda kaydedilmediği, sadece telefonda saklandığını söyledi.