Google'a dava... Kullanıcıları gizli sekmede de takip ediyormuş!

Google'a dava... Kullanıcıları gizli sekmede de takip ediyormuş!

Google, kullanıcılarını gizli sekmede de takip ettiği için yargılanacağı öğrenildi.

Google, geçtiğimiz yaz haziran ayında ABD'de büyük bir dava ile karşı karşıya kalmıştı. Kullanıcıları gizli sekmedeyken takip edip veri toplamaya devam ettiği gerekçesiyle açılan davada şirket, kullanıcıları yanıltmakla ve verileri gizli bir şekilde toplayarak yasaları ihlal etmekle suçlanıyordu. Bu suçlamayla beraber Google, durumdan etkilenen milyonlarca kullanıcıya yönelik zarar için 5 milyar dolarlık bir tazminat davası ile karşı karşıya kaldığı biliniyordu. Fakat Google, bu davanın gerekçesini kabul etmemişti.

Google Sözcüsü Jose Castenda söz konusu gelişmeye ilişkin yaptığı açıklamada ''Chrome'daki gizli sekme, size etkinliğiniz tarayıcınıza veya cihazınıza kaydedilmeden internette gezinme seçeneği sunar. Her yeni gizli sekme açtığınızda açıkça belirttiğimiz gibi, web siteleri oturumunuz sırasında göz atma etkinliğiniz hakkında bilgi toplayabilir'' dedi. Google, davanın düşmesini talep etti.

Webtekno'nun aktardığına göre, Google'ın bu isteğini kabul etmedi. Bu durumda Google, kullanıcıları gizli sekmede takip edip veri topladığı için 5 milyar dolarlık bir tazminat davasında yargılanacak. Google'ın yaptığı açıklamada verdiği bilgiler doğru olsa da nihayetinde kullanıcıları yanılttığı ve tam olarak hangi verileri toplayıp toplamadığına yönelik yeterli bilgi vermediği gerekçesiyle haksız bulunabilir.