Google'dan 30 bin dolar ödül

Google'dan 30 bin dolar ödül

2010 yılından beri yazılım hatalarını bulan kişilere para ödülü veren Google, verilen ödülleri 30 bin dolara kadar artırdı.

Google'ın uygulamaları en büyük uygulamalarından Chrome, PlayStore ve Chrome OS'ta hata bulanlar, 15 bin ile 30 bin dolar arası ödül alacak. Şirketin bu zamana dek güvenlik araştırmacılarına 15 milyon dolardan fazla ödül verildiği biliniyor.

Yazılım hatalarını bulan kişilere verilen para ödülleri, bireylerin ve hacker gruplarının sadece hataları bulup düzgün şekilde bildirmelerini değil kötü niyetle kullanmalarını ya da başkalarına satmalarını engelliyor.

2010 yılından bu yana Chrome Güvenlik Açığı Ödül Programı 8 bin 500 bildiri aldı ve 5 milyon dolardan fazla para ödedi. Güvenlik uzmanlarının bulduğu açıklar sadece Chrome’un güvenliğini artırmaya değil Chrome temelli tarayıcıların güvenliğini artırmaya da yaradı.

Bu yüzden Google, temel seviye ödülünü 5 bin dolardan 15 bin dolara, yüksek nitelikli raporlara ödenen 15 bin doları ise 30 bin dolara çıkardığını duyurdu.