Samsung'un katlanabilir OLED ekran

Samsung'un katlanabilir OLED ekran

ABD San Francisco’da düzenlenen SID 2016 etkinliğinde Samsung teknoloji şovu yaptı. Firma, bir süredir gündeme gelen katlanabilir ekran iddialarına cevap verdi.

Bir süredir eğimli ekranlara sahip akıllı telefonlarla karşımıza çıkan firma, bu sefer eğimli ekran teknolojisinin bir adım daha ötesine gitti ve katlanabilir ekran teknolojisini sergiledi.

Firmanın bu ekran türünün patentini aldığı daha önce biliniyordu. Geçtiğimiz yıl IFA 2015’te de bir benzeri sergilenen esnek OLED panellerin geldiği son noktayı videodan izleyebilirsiniz.

5.7 inç büyüklükte 1080p çözünürlük sunduğu iddia edilen ekranın kalınlığı sadece 0.3 mm. Ancak bu kalınlığa dokunmatik yüzey dahil değil. Yani gördüğünüz bu ekran, akıllı telefonlardaki ön camın altında yer alan panel. Dokunmatik katman da eklenince ekran biraz daha kalınlaşacaktır.

Akıllı telefonların geleceği olarak görülen bu teknolojinin 2017 yılında tüketicilerle buluşması bekleniyor. Kullanım alanı olarak akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar gösterilse de aslında çok daha fazlası mümkün.