Yeni nesil robot ürkütüyor

Yeni nesil robot ürkütüyor

Disney tarafından geliştirilen yeni nesil robot görüntüsüyle dikkat çekiyor. İnsan gözüne oldukça yakın bir görünüme sahip olan robotun bakışları ise bir hayli ürkütücü.

Son yıllarda teknolojide gelinen nokta oldukça hayret verici. Yeni nesil robotların yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Üstelik mühendisler tıpkı insana benzeyen robotlar geliştirmede ciddi yol katettiler. Onlardan biri de Disney'in geliştirdiği bakışları insana benzeyen yeni nesil robot.

Disney Research mühendisleri tarafından geliştirilen bu özel robot, diğer robotlardan çok farklı bir özelliğe sahip.

Uzmanların uzun bir zaman boyunca üzerinde çalıştığı robot, yeni bir teknoloji sunmasından öte bakışlarıyla şaşkına çeviriyor.

Robot, insan gibi bakabilmek için özel bir göz, göz kapağı ve kaş tasarımına sahip. Gözler hareketli olduğu için de bakışlar oldukça gerçekçi.

Derisiz bir insansı tasarımıyla dikkat çeken robot, göz teması kurabiliyor. Disney'in geliştirdiği korkutucu robot, hareket eden bir özne ile göz temasını sürdürebiliyor.

Robot göz kırparak ve iki veya daha fazla kişinin konuştuğu zamanlarda her iki gözün hızlı, eşzamanlı hareketi olan seğirmeleri göstererek dış uyaranlara da tepki verebiliyor.

Robotun kullandığı bir dizi motor, göğüs kısmına monte edilmiş ve aktif hale geldiğinde hareket algılama kabiliyeti de etkin hale geliyor, etkileşimleri algılayabiliyor.
Göğse monte edilmiş bir sensör, robotun görüş alanındaki kişileri tanımlamak için kullanılıyor