CHP'li Berberoğlu için 3 başkan 3 görüş

CHP'li tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu davasının İstinaf Mahkemesi'nde görülecek olmasına ilişkin Sonsöz gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Hakimler Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'ndan görüş aldı.

12 Kasım 2017 Pazar 23:50
CHP'li Berberoğlu için 3 başkan 3 görüş

Sonsöz gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu, CHP İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki hukuki süreci  Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 
Hakimler Savcılar Kurulu Başkanvekili Mehmet Yılmaz ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu ile konuştu. 

Uğuroğlu'nun haberi aynen şöyle: 

3 Başkan’la ayrı ayrı konuştum ve hemfikir oldukları 3 önemli hukuki görüş ortaya çıktı:

1- Casusluk suçu işlenmemiştir

2- Milletvekilidir, tahliyesi gerekir.

loading...

3- İstinaf Mahkemesi kesin hüküm vererek davayı hızla sonuçlandırmalıdır. 

Türkiye’nin bu 3 önemli hukuk kurumunun başkanları ile neler konuştuğumu yazmadan önce “Türk Dili Konuşan ve Akraba Ülkeler Avukat Örgütleri TÜRK-AV adlı birliğin kurucusu ve Genel Sekreteri Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu yürekten kutlayayım.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’ın konuşmasında, “Biz de Hakimler ve Savcılar Kurulları olarak benzer birliğin kurulması için hızla adım atmalıyız” sözleri ile TÜRK-AV birliğinin önemini vurguladığını söyleyeyim.

HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz’a, “Enis Berberoğlu’nun yargılanması hukuki çıkmaza mı girdi?” diye sorularıma başladım.

HSK

Yılmaz, “Hayır hukuken bir çıkmaz olmaz, olmamalı da” dedi.

Mahkeme dosyayı tekrar İstinaf Mahkemesine neden gönderdi? 

Yılmaz: Ağır ceza mahkemesi, İstanbul Bölge Adliye 2. Ceza Dairesinin kararında usul yönünden eksikler olduğunu ve bozma kararı veren ceza dairesinin nihai kararı kendisinin vermesi gerektiğini karara bağlayarak dosyayı geri gönderdi.Tahliye etme kararı alması gerekmez miydi?Yılmaz: Tahliye kararını da kesin hükmü de 2. Ceza Dairesinin alması gerektiğine hükmetti Ağır Ceza mahkemesi. 1 Aralık’ta bu mahkeme dosyayı esastan inceleyecek.Enis Berberoğlu’nun mağduriyetinin devamı etmemesi için yapılması gereken nedir?Yılmaz: 2. Ceza Dairesi gerek tahliye, gerekse hüküm açısından en kısa sürede dosyayı karara bağlamalıdır. 

YARGITAY

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit de Enis Berberoğlu davası ile ilgili sorularımı içtenlikle yanıtladı.  

Enis Berberoğlu davası mahkemeler arasında yılan hikâyesine mi dönecek? 

-Cirit: Hayır dönmez. İstinaf mahkemesi bu dosyayı inceleyecek ve ortaya çıkan eksikleri, hataları belirleyerek yargılamayı üstlenecek. 1 Aralık’ta yargılama yapacak.

Nedir eksik durum?

-Cirit: Bu dosyada istinaf mahkemesi “casusluk suçu işlenmemiştir” diye hüküm vermiş, yeniden yargılansın diye ağır ceza mahkemesine geri göndermiştir. Mahkemede “kararı sen ver” diyerek iade etmiştir. Tahliye konusunda ise istinaf mahkemesi bir karar vermemiştir. 

 Peki şimdi istinaf mahkemesi ne yapmalı?-Cirit: İstinaf mahkemesi Can Dündar davasının dosyasını celp ederek, orada işlendiği iddia edilen ceza için öngörülen Türk Ceza Kanunu maddesi ile Berberoğlu için hükmedilen kanun maddesi arasındaki çelişkiyi ortadan kaldıracak bir hükmü karara bağlamalıdır. Ayrıca tahliye konusunda da karar vermelidir. 

Tahliye ve kesin hüküm konusunda istinaf mahkemesi dosyayı yeniden ağır cezaya göndermek yerine hızla karara bağlamalı mı? 

-Cirit: Evet

Gazeteci arkadaşımızın Milletvekili olması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’nin Tuncay Özkan ve Mustafa Balbay kararları çerçevesinde hemen tahliye edilmesi gerekmez mi? 

-Cirit: Evet Anayasa Mahkemesinin milletvekillerinin tutuksuz yargılanması yolunda kararı var. Ancak ağır ceza mahkemesi de yargılamayı tutuksuz yaptı ve casusluk gerekçesi ile hüküm verdiği gün de tutukladı. Bu “casusluk” hükmü ise istinaf mahkemesi tarafından bozuldu.

İstinaf mahkemesi bu durumda Berberoğlu’nu hangi suçtan yargılayacak?

Cirit: Az önce dediğim gibi Can Dündar dosyasındaki iddianame ve toplanan belgeler ile Berberoğlu dosyasında yer alan belgeleri inceleyip tahliye ve Casusluk iddiası dışında varsa bir cezai durum kararını ona göre verecek. 

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’na Enis Berberoğlu der demez ilk kelimesi, “hemen tahliye edilmeli” diye tepkisini gösterdi.  

Berberoğlu dosyası hakkında neler söyleyeceksiniz? 

-Feyzioğlu: Yargı sistemimizde, istinaf mahkemesinin kararına ilk derece mahkemesinin yani ağır ceza mahkemesinin direnmesi gibi bir düzenleme yok. O temyiz mahkemesinin kararına karşı vardı şimdi yok. Bu yeni gelen düzende istinaf mahkemesi karar verir ilk derece mahkeme ağır ceza mahkemesi o karara uyar. Bu itibarla dosyayı ben karara katılmıyorum iade ediyorum demesi kanaatimizce yanlış olmuştur. Ancak bu noktada ortada bozulmuş bir karar var. 

Ne yapılması gerekli?

-Feyzioğlu: Ortada kaldırılmış gibi görünen bir dosya var ve tutuklu da bir milletvekili var ve bu yanlışlığın da sona erdirilmesi lazım. Tutuklamanın gelişen şartlar için de eskisinden de daha ağır bir hal aldığı ortadadır. Onun bir an önce çözülmesi gereklidir. Önemli olan kişi hürriyeti üzerine yorum yapılması yani formalitelere takınılmasıdır ki bu yanlıştır. Dosya kimin elindeyse şu anda o tutuklulukla ilgili karar da alabilir. 

Yargıtay Başkanı Cirit, Can Dündar dosyasının da celp edilmesi gerektiğini vurguladı.

-Feyzioğlu: Bildiğimiz kadarıyla Can Dündar’ın suçuna iştirak etmekten ağır ceza mahkemesi mahkumiyet kararı veriyor. Can Dündar’ı mahkûm ettiği maddeyle Enis Berberoğlu’nu madde aynı değil dolayısıyla istinaf mahkemesi bu yanlışa dikkat çeken bir bozma vermiştir. Bir insanın suçuna iştirak ettiysen aynı suçu işlemiş olursun farklı bir maddeden mahkûmiyet veremezsin.  

Son Güncelleme: 12.11.2017 23:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
katar-eski-basbakani-silahlar 2017-11-13 00:06:34

http://tr.euronews.com/2017/10/28/katar-eski-basbakani-silahlar-turkiye-uzerinden-gidiyordu-abd-koordine-ediyordu

Misafir Avatar
doğruya doğru 2017-11-13 09:09:10 @katar-eski-basbakani-silahlar

. ulan davarlar ulan düşman kapınıza dayanmış siz hala birbirinizle atışıyorsunuz. ulan düşman senide benide yemek için salyalı ağzını açmış beklerken siz birbirinize saldırıyorsunuz. ulan dangalaklar bu gün olmazsa ne zaman birlik olacaksınız? düşman ananızın bacınızın yanına koynuna girdiği zamanmı birlik olacaksınız? ulan akp de bizim, chp de bizim bu ülkenin değerleri bizim ama düşmanlık etmeye utanmıyormusunuz birbirlerinize?

Beğenmedim! (0)
Avatar
gunah gunahh 2017-11-13 00:08:00

asil silahlari yollayanlar yargilanmali bizde tam tersi sucsuz olan yargilaniyor gunah gunah

Misafir Avatar
ülkem 2017-11-13 08:48:09 @gunah gunahh

Ulan geri zekalı yorumcular. ulan salaklar, ulan aptallar. ulan makina cinsi insanlar. siz insan olamazsınız. köpek bile bir doğru , bir gerçek üzerine saldırır. siz köpektende aşağılıksınız. . bir adam bişe dedi siz kudurdunuz. osmalıyı, islamı, dini, hacıyı hocayı hepsini hakaretlerinize kattınız. ne sapıksınız siz manyaklar. ulan davarlar ulan düşman kapınıza dayanmış siz hala birbirinizle atışıyorsunuz. ulan düşman senide benide yemek için salyalı ağzını açmış beklerken siz birbirinize saldırıyorsunuz. ulan dangalaklar bu gün olmazsa ne zaman birlik olacaksınız? düşman ananızın bacınızın yanına koynuna girdiği zamanmı birlik olacaksınız? ulan akp de bizim, chp de bizim bu ülkenin değerleri bizim ama düşmanlık etmeye utanmıyormusunuz birbirlerinize?

Beğenmedim! (0)
Avatar
erbakan hoca 2017-11-13 00:10:05

Erbakan , Tayyip Erdoğan'ın nasıl gömlek değiştirdiğini anlatıyor
https://www.youtube.com/watch?v=RCyxrjpdIik

Avatar
Tekin Baran 2017-11-13 02:06:46

YARGILANACAKLAR DEVLET BASINDA SIRADA BEKLIYORLAR.