15 yaşındaki çocuğu 12 gün gözaltında tuttular

15 yaşındaki çocuğu 12 gün gözaltında tuttular

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ailesiyle birlikte 12 gün önce gözaltına alınan ve buradaki muamele dolayısıyla antidepresan kullanmaya başlayan 15 yaşındaki N.Z.A bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İleri Haber'in aktardığına göre Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde ailesiyle birlikte 12 gün önce gözaltına alınan ve buradaki muamele dolayısıyla antidepresan kullanmaya başlayan 15 yaşındaki N.Z.A bugün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi’nin 5 Temmuz’dan itibaren gündeme getirdiği konuyla ilgili resmi Twitter hesabından geçtiğimiz hafta sonu yapılan açıklamada çocuğa ilişkin şöyle denilmişti:

“N.Z.A (15) adlı çocuk 10 gündür Şanlıurfa’da gözaltında tutulmaktadır. Çocuk komisyonumuzla birlikte bu durumun takipçisi olduğumuzu bildiriyoruz. Gözaltı süresinin uzatılması işlemi sorgu işlemidir. Hâkimlerin usul ve yasaya uymayıp keyfi ve hukuksuz bir şekilde 15 yaşındaki çocuğu avukatsız sorguya alması, avukatına söz hakkı vermemesi ve çocuğun üstün yararının yok sayılması asla kabul edilemez. Çocuğun gözaltında antidepresan (atarax) kullanmaya başlamış olması, uzun gözaltı süresinin, telafisi mümkün olmayan sonuçlara neden olduğunu bir kez daha göstermektedir. Keyfi uygulamalara derhal son verilsin.”

12 GÜN SONRA SERBEST

Urfa Barosu İnsan Hakları Merkezi bugün Twitter’dan yaptığı açıklamada çocuğun adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu. Paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

“15 yaşındaki N.Z.A bugün adliyeye sevk edildikten sonra Ş.Urfa Nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği’nce adli kontrol şartıyla (yurtdışı yasağı) serbest bırakılmıştır. Bu ve buna benzer hukuksuzlukların takipçisi olmaya devam edeceğiz.”