Atom çayı nedir? Atom çayının içinde neler var? Atom çayının faydaları nelerdir?

Atom çayı nedir? Atom çayının içinde neler var? Atom çayının faydaları nelerdir?

Kış döneminde sıklıkla tüketilen Atom çayı faydalarıyla dikkat çekiyor. Peki atom çayı nedir ve içinde neler vardır? Atom çayının faydaları nelerdir?

Kişiler, sakinleşmek için, kış aylarında gribal rahatsızlıklardan korunmak için ya da sindirim sistemi gibi farklı sağlık sorunları için bitki çaylarına başvurur. Doğada bulunan hemen hemen her bitkinin çayı yapılmaktadır. Bu farklı bitki çaylarının karışımından elde edilen çaya ise atom çayı adı verilir.

Atom çayı içeriği de merak edilen konular arasında yer almaktadır. Atom çayının içeriğinde yer alan bitkiler ise şunlardır:

 • Taze ya da kuru zencefil
 • Zerdeçal
 • Havlıcan
 • Tarçın
 • Karanfil
 • Yenibahar
 • Hint cevizi
 • Hibiskus
 • Kuşburnu
 • Karabiber
 • Karanfil

Atom Çayı Nasıl Yapılır?

Atom çayını hazırlamak adına gereken malzemeler; 1 yemek kaşığı kadar yenibahar, 2 tane zencefil, 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu, 2 tane çubuk tarçın, 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 kök havlıcan, 1 tatlı kaşığı Hint cevizi şeklindedir. Bu malzemelerin hepsi bir tencere içerisine konulduktan sonra kaynar suyla beraber 5 dakika boyunca kaynaması gereklidir. Kaynadıktan hemen sonra dinlendirilmesi gerekir. İsteğe göre çaya bal ve limon ilavesi yapılabilir.

Atom Çayının Faydaları Nelerdir?

- Atom çayı, zayıf bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Vücudun savunma mekanizması şeklinde bilinen bağışıklık sistemi, insan vücudu adına oldukça önemlidir. Atom çayı ise bu konuda çok faydalıdır. İnsan direncinin düştüğü vakitlerde çayın tüketilmesiyle beraber vücudun canlanıp hastalık ile mücadele etmesi kesin olacaktır. Bunun dışında hasta olmayı hissetmeye yakın bu çayın tüketilmesi doğru olacaktır.

- Kronik hastalıklar için atom çayı birebir bir çözümdür. İçerisinde yer alan zencefil, bağışıklığı güçlendiren en önemli besindir.

- Astımı ve pnömani hastalıklarını önler. Özellikle de kış mevsiminde sık bir şekilde rast gelinen pnomani, halsizliklere sebep olan bir rahatsızlıktır. Astımdan ötürü yaşanan solunum güçlüğü yüzünden eskisi gibi rahat nefes almak güçtür. Atom çayı burada oldukça etkili olacaktır. Çayının içeriğinin zengin olmasından kısa zamanda etkisini hissettirecektir.

- Atom çayı, annelerin sütünü arttıran bir özelliğe sahiptir. Atom çayının süt kanallarını açmasından ötürü uzmanlar tarafından sürekli bir şekilde tavsiye edilen bir içecek olduğunu belirtmek önemli olacaktır. Anne sütünün kesildiği vaziyetlerde bu çay, sürekli bir şekilde tüketilebilir ve etkili netice alınabilir. Birkaç içim sonrasında sütün artmasını gözlemlemek mümkün olacaktır.

Atom Çayı Neye İyi Gelir?

Atom çayı; kan dolaşımının hızlanması konusunda etkilidir. Zerdeçal, kan dolaşımında oldukça etkilidir. Arterler içerisindeki plak oluşumunu önler. Bunun dışında oksijen bakımından zengin olması, kanın akışının hızlı olmasına destek olacaktır.

​​​​​​- Atom çayı, enerjik hissetmeye yardımcı olur. Gün içerisinde halsizlik problemi ortadan kalkacaktır. Bunun dışında zihin açan etkisi olmasından ötürü canlandırıcıdır. Atom çayı, konsantrasyonu sağlar.

Atom Çayının Zararları

Atom çayında yer alan herhangi bir besine karşı alerji bulunmasıyla tüketilmesi önemlidir. Dışarıdan hazır bir şekilde alınan atom çayının içeriğine bakmak gerekir. Günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi önerilir. Emzikli dönemdeki kadınlar gün içerisinde bir bardak içmelidir. Kronik hastalığın bulunmasıyla ya da sürekli şekilde kullanılan bir ilaç varsa doktora danışmak önemlidir.

Atom Çayını Gebeler Tüketebilir mi?

Gebe kadınların atom çayı tüketmesinde herhangi bir sorun yoktur fakat içerisinde yer alan bir bitkiye karşı alerji bulunması durumunda uzman kontrolüyle alınması gerekir. Bazı gebelerde mide yanmasına sebep olmaktadır. Yeni doğum yapan, süt veren anneler adına günde bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu çayın gelişi güzel bir şekilde tüketilmemesi gerekmektedir. Atom çayının sadece ihtiyaç halinde ve sınırlı bir şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtmek oldukça önemlidir.