B12 eksikliğine ne iyi gelir? İşte B12 kadar etkili olan besinler!

B12 eksikliğine ne iyi gelir? İşte B12 kadar etkili olan besinler!

B12 vitamini, insan vücudu tarafından karşılanamadığı için, takviye olarak besinlerden alınan bir vitamin. Peki, B12 eksikliğine hangi besinler çare olur? B12 vitamini eksikliğine ne iyi gelir?

B12 vitamin eksikliğiyle ilgili bu eksikliğin giderilmesi adına muhakkak bir planlama yapılması gerektiği uzmanlarca sık sık vurgulanıyor. Peki, B12 vitamin eksikliği hangi besinlerle gideriliyor? B12 vitamin eksikliğine çare olan besinler hangileri? İşte yanıtı...

b-12-mobile.png

B12 VİTAMİNİ NEDİR?

B12, insan vücudunun üretmediği fakat en çok ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biridir. Günümüzde en çok şikayet edilen eksikliklerden biri de B12 vitamin eksikliğidir. Özellikle hamile kadınların alması gereken ek vitamin takviyelerinden biri olan B12 DNA yapısının oluşumu ve sinir sistemi için vazgeçilmez bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bulunan B12 vitamini et ve tavuk tüketmeyen kişilerde en çok yaşanan eksikliktir.

19908a34741633c48b3527c350eaf3e1.jpg

Anemi (kansızlık), nörolojik ve ruhsal bozukluk gibi üç temel rahatsızlığa zemin hazırlayan B12 eksikliği, zamanında tedavi edilmediğinde daha ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

b12-vitamini-nedir-neden-tuketmeliyiz.jpg

B12 EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ NELER?

 • Bağırsakların çalışmasında anormal şekilde yavaşlama veya hızlanma görülür. Bu yüzden bağırsak besinleri çözümlemekte ya zorlanır ya da hızlı çözer.
 • Kabızlık ve sürekli ishal gibi iki farklı sindirim sorunu görülebilir.
 • Sinir hücreleri yeteri kadar beyne uyarıcı veremez bu da beyin yorgunluğunu artırır. Buna bağlı stres ve gerginlik gibi ruhsal rahatsızlıklar artar.
 • Vücudun hastalıklara karşı direncinin azalmasının nedenleri arasında B12 vitamin eksikliği vardır. Özellikle sürekli grip ve yorgunluk halleri bu yüzden yaşanır.

7cfe23fa-072f-4ffb-842e-bc0c680b7979-b12-vitamini.webp

 • B12 vitamin eksikliğinin en belirgin belirtileri ise tırnak kırılması ve saç dökülmesidir. Zayıflayan sinir hücreleri gerekli vitamin ve mineralleri vücutta ölü hücrelere yetiştiremediklerinde buralara yenilenen kök hücreler zayıflar. Bu da kırılmaya ya da dökülmeye neden olur.
 • Kas ve kemiklerin zayıflaması ayrıca gün içerisinde kişinin vücut enerjisinin çabuk tükenmesi de B12 eksikliği belirtileri arasındadır.
 • Nadiren de olsa vücudun ısı oranı artar. Ter bezleri hızlı çalıştığından ateş basması ve terleme olayları sıklıkla yaşanır. Bu havalar bağlı ortaya çıkmaz.
 • Ellerde ve ayaklarda sürekli karıncalanma ve yanma hissinin artmasının yanı sıra konuşmada zorluk çekme ve hafıza geriliği en ciddi belirtileri arasındadır.

b12-vitamini-eksikligi-belirtileri-buyuk-anadolu-hastanesi.jpg

B12 VİTAMİNİNİN FAYDALARI NELER?

 • Metabolizmanın çalışmasını destekler.
 • Doğurganlık oranını yükseltir.
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Hastalıklara karşı vücut direncini artırır.
 • Sinir hücrelerin vücut içerisindeki alışverişini olumlu etkiler.

5bf0fd-4919cf87f5b64f2f884970eb3101522c-mv2.webp

EN ÇOK B12 BULUNAN BESİNLER

DENİZ ÜRÜNLERİ

Vücudun günlük B12 vitamini ihtiyacını karşılamada en etkili besinler deniz ürünleridir. Özellikle somon balığı bu türlerden en etkilisidir. Uzmanlar en az haftada iki defa balık ürünleri tüketerek vücudun temel ihtiyacı olan vitamin eksikliğinin giderilmiş olacağını vurgular.

ET

Hayvanlarda daha fazla bulunan B12 vitamini bakımından özellikle ciğerlerde bulunur. Uzmanlar ortalama bir insanın günlük 100 gram et dışında ciğer tükettiklerinde bu eksikliği fazlası ile giderileceğini belirtiyor.

kapak-151228.webp

SÜT VE SÜT ÜRÜNLER

İçerisinde B12 vitamini fazla olan peynir tam bir kalsiyum ve potasyum deposudur. Aynı şekilde yoğurtta bu eksikliği gideren besinler arasındadır. Sütün içerdiği laktoz alerji yapısı nedeniyle sık tüketilmesi önerilmediğinden işlenmiş hali ile bu açığı kapatabilir.

MANTAR

Günlük bir tabak mantar ile bu eksiklik giderilebilir.