Bilim insanları inceledi: Bazı insanlar koronavirüsü neden hafif geçirir?

Bilim insanları inceledi: Bazı insanlar koronavirüsü neden hafif geçirir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında flaş gelişmeler yaşanmaya devam ediyor... Bilim insanları bazı insanların koronavirüsü neden hafif geçirdiğini araştırdı.

Koronavirüs testi pozitif olan ama semptomları çok hafif belirtiler gösteren insanlar bilim insanları tarafından araştırıldı.

İsveç’in saygın kurumlarından Karolinska Enstitüsü’nde görevli bilim insanları, Covid-19 bulaşmasını engelleyen yeni bir gen keşfedildiğini duyurdu. Uzmanlar, bu genin SARS-CoV-2 virüsünü yok edecek proteini üretmek için vücuda bilgi gönderdiğini açıkladı.

“YÜZDE 20 DAHA HAFİF GEÇİRİYOR”
Uzmanlar ataları Afrika’dan gelen her 10 bireyden 8’inde bu genin bulunduğunu aktardı. Bu genin olduğu kişilerde Covid-19 hastalığının yüzde 20 daha hafif geçtiği de kayıtlara geçti. Bilim insanları bu genin virüse karşı bir ilaç geliştirmekte kritik bir önemi olduğunu açıkladı.

İsveç’te yapılan ve Nature Genetics’te yayınlanan araştırmada her üç “beyaz Avrupalı”dan birinde bu genin bulunduğunun da altı çizildi. Araştırmayı yöneten isimlerin başında gelen McGill Üniversitesi’nden Brent Richards, “Covid-19’a karşı yeni ilaç geliştirirken genetik risk faktörlerini anlamaya başlıyoruz” dedi.