Bira göbeği olan erkeklere korkutan uyarı

Bira göbeği olan erkeklere korkutan uyarı

Bira göbeği olan erkekler için önemli bir uyarı yapıldı. Yapılan bilimsel araştırmadan çarpıcı sonuçlar çıktı.

Bira göbeği olan erkekler bu durumu asla göz ardı etmemeli. Çünkü karın bölgesinde fazla yağ bulunan ve ailelerinde Alzheimer hastası olan kişilerin beyin fonksiyonları daha zayıf olduğu bildirildi.

Yeniçağ'daki habere göre araştırmacılar, karaciğer ve pankreasta yağlanmanın demans riskini artırabileceğini düşünüyor. Ancak bu etkinin kadınlarda görülmediği belirtildi.

ALZHEIMER RİSKİ ARTIYOR, BEYİN BÜYÜKLÜĞÜ AZALIYOR

Obesity dergisinde yayımlanan çalışmada Rutgers Health'ten Michal Schnaider Beeri, “Orta yaşlı erkeklerde, Alzheimer riski yüksek olanlarda, pankreastaki yağ miktarı arttıkça, bilişsel performans ve beyin büyüklüğü azalıyordu.” dedi.

ORTA YAŞTA GÖBEK YAĞINA DİKKAT

Araştırmacılar, aile geçmişinde Alzheimer olan 204 sağlıklı orta yaşlı kişi üzerinde deney yaptı. Sonuç olarak, karın yağı fazla olan erkeklerin bilişsel yetenekleri daha kötüydü. Daha önce yapılan çalışmalar, beden kitle endeksi yüksek olan erkeklerin demans olma olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştu. Fakat bu yeni araştırma, asıl sorunun orta yaşta göbek yağı olduğunu ileri sürüyor.

DEMANS RİSKİ KARIN YAĞI NEDENİYLE OLUŞUYOR

Sheba Tıp Merkezi'nden Sapir Golan Shekhtman ise, “Bulgularımız, beden kitle endeksi ile biliş arasındaki bağlantıdan daha güçlü ilişkiler gösteriyor; bu da, bilişsel işlevselliği ve demans riskini etkileyen faktörün beden kitle endeksi değil, karın yağı olduğunu gösteriyor.” şeklinde konuştu.