Bu yiyeceklerden sonra sakın ilaç içmeyin!

Bu yiyeceklerden sonra sakın ilaç içmeyin!

İlaç tüketirken dikkat etmeniz gereken bazı önemli durumlar vardır. Bunlardan bazıları da yediğiniz yiyeceklerin ardından içeceğiniz ilaçların üzerinizdeki etiksidir.

Bazı yemek ve meyvelerin ardından ilaç almak son derece olumsuz durumlara yol açabilir. O nedenle yemek yedikten sonra alacağınız ilaçlara çok dikkat etmelisiniz. Peki, hangi yemekten sonra ilaç içmemeye özen göstermeliyiz? İşte yanıtı...

MUZ VE TANSİYON İLACI

Tansiyon ilaçları vücudunuzdaki potasyum miktarını arttırıyor. Normalde faydalı olan potasyum gereğinden fazla alındığında kalp problemleri baş gösterebilir. Muz yedikten sonra sakın tansiyon ilacı içemeyin. 

muz-hakkinda-bilgiler.jpg

GREYFURT VE KOLESTEROL İLACI

Greyfurt ve greyfurt suyu kan dolaşımınızdaki kolesterol ilacı seviyesini arttırır. Bu da bacak ağrısı başta olmak üzere ilaçların yan etkilerine duyarlı hale getirir.

resized-cba2c-1a3c56dagreyfurtunfaydalarivezararlari.jpg

KIZILCIK SUYU VE KAN SULANDICI İLAÇ

Kan sulandırıcı ilaç kullanırken kızılcık suyu içen hastaların kanlarının ekstra sulandığı ve bunun da tehlikeli komplikasyonlara yol açtığı görüldü.

e6181835-5d1c-4f53-ab74-4f1e8a373767.jpg

ISPANAK VE KAN SULANDIRICI

Ispanak ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan K vitamini, kan sulandırıcıların etkisini azaltarak pıhtılaşma riskini arttırabilir. Lahana ve brokoli de kaçınılması gereken sebzelerden.

ispanak-yemegi-resimli-yemek-tarifi9.jpg

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İLE ANTİBİYOTİK

Süt ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, antibiyotiklerin emilimini azaltabilir ve bu da antibiyotiklerin etkisini yok edebilir. Bu yüzden süt ve süt ürünleri tükettikten 1-2 saat sonra antibiyotik alınmalı.

sut-urunleri.webp

ET VE BAKTERİYEL ENFEKSİYON İLAÇLARI

Amino asit tiramin içeren tütsülenmiş veya salam, sosis ve sucuk gibi işlem görmüş etler tükettikten sonra bakteriyel enfeksiyon ilaçları almak tansiyonda ani sıçramalara yol açabilir. Muz, avokado, çikolata ve alkol de amino asit içerir.

en-kolay-dana-etiyle-yapilan-yemek-tarifleri-dana-eti-nasil-pisirilir-1625813902-2777.webp

CEVİZ VE TİROİT İLAÇLARI

Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor. Ceviz ve diğer lif bakımından zengin yiyecekler tiroit ilaçlarının emilimini engeller. Tiroit ilaçlarında bulunan kimyasalların emilmesi için yatmadan hemen önce alınması öneriliyor.

guzel-organik-kabuklu-ceviz-1kg-resim-598.jpg

Bu tavsiyeleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.