Burun karıştırmak o hastalığa yol açıyor! Hemen parmağınızı indirin!

Burun karıştırmak o hastalığa yol açıyor! Hemen parmağınızı indirin!

Burun karıştırmak her insanın isteyerek ya da istemsiz şekilde yaptığı hareketlerden biri. Ancak burun karıştırmanın tehlikeli bir hastalığa davetiye çıkardığı ortaya çıktı.

Burun karıştırmak toplum içinde pek hoş karşılanmaz. Hemen herkesin yaptığı ancak sosyal ortamlarda yadırganan bu davranış ayıp karşılanırken bilimsel araştırmalara göre bu hareketi yapmak sadece ayıp değil ayrıca önemli bir hastalığa da neden oluyor.

ekran-goruntusu-2023-11-29-233038.png

BURUN KARIŞTIRMAK BEYNE ZARAR VERİYOR

Araştırmacılar, yaptıkları çalışmada burun karıştırmanın beyne zarar verdiğini ve çeşitli hastalıklara zemin oluşturduğunu tespit etti.

ekran-goruntusu-2023-11-29-233026.png

BURUN KARIŞTIRMAK ALZHEIMER'A DAVETİYE ÇIKARABİLİR  

Nature isimli tıp dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre burun zarının zedelenmesi burunda yerleşmiş olan bakterilerin beyne ulaşmasını kolaylaştırabiliyor ve beyinde bu bakterilerle mücadele için üretilen proteinler Alzheimer hastalığındakine benzer şekilde kümeler oluşturabiliyor.

ekran-goruntusu-2023-11-29-233022.png

FARELER ÜZERİNDE ÇALIŞILDI

Avustralya Griffith Üniversitesi tarafından fareler üzerinde yapılan araştırmada bir grup farenin burnuna Chlamydia bakterileri bir gruba ise tuzlu su enjekte edildi. Chlamydia pneumoniae, solunum yolu enfeksiyonları ve zatürreye yol açıyor ve geç başlangıçlı bunama olan hastaların beyninde de bulunabiliyor. 72 saat sonra burunda bulunan Chlamydia pneumoniae türü bakterilerin burun mukozasında oluşan zedelenmeler sonucu koku ve trigeminal sinirleri aracılığıyla beyne ulaşabileceği gösterildi.

ekran-goruntusu-2023-11-29-233035.png

ALZHEIMERLA İLGİLİ GEN PROFİLLERİ DAHA FAZLA

 

28 gün sonra yapılan incelemelerde bulaşıcı dozu alan farelerde beynin buruna en yakın kısmında daha fazla bakteri tespit etti. Bu saha, beynin koku alma duygusuyla ilgili bölümü idi. Burunlarına bakteri enjekte edilen farelerde ayrıca bakterilerin etrafında enfeksiyonla mücadele maksadıyla üretilen amiloid β proteini kümeleri vardı. Alzheimer hastalığıyla ilgili gen profillerinin, enfeksiyondan 28 gün sonra enfeksiyondan yedi gün sonrasına kıyasla daha fazla olduğu da tespit edildi.