Çayı böyle içmek zehirliyormuş! Canan Karatay uyardı

Çayı böyle içmek zehirliyormuş! Canan Karatay uyardı

Prof. Dr. Canan Karatay çay tiryakilerine çok önemli uyarılarda bulundu. Çayı böyle içmek çok önemli sağlık sorunlarına yol açıyormuş.

Sağlıklı beslenme tavsiyeleri veren ve açıklamalarıyla gündem olan Prof. Dr. Canan Karatay'dan bu kez de çay tiryakilerine zehir uyarısı geldi. Karatay, çayın zehre dönüşebileceğini söyledi.

axarjsrvn0soof3qiwd7-g.webp

Canan Karatay çay tüketimi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çay ve kahve tüketiminin kansızlığa, demir eksikliğine yol açtığının altını çizen Karatay, emir emiliminin önlendiğini söyledi.

bardak-cay-1.jpg

ÇAYI YEMEKTEN 1 SAAT SONRA İÇİN

Çayı yemekten 1 saat sonra tüketirseniz demir eksikliğine neden olabiliyor. Çayı güvenlik içmek için yemeklerden 1 saat sonrasını beklemek en iyi tercih. Böylece yemeklerden alınan demir emilimini engellenmiş oluyor.

black-tea-teapot-cup-cay-yikanir-mi.webp

ÇAYI KOYU BİR ŞEKİLDE İÇMEYİN

Çayın açık ve limonlu şekilde içmek gerektiğini söyleyen uzmanlar, bunun dışındaki bir içimin kansızlığın sebebi olabileceği görüşünde.

cay2-scaled-e1678877713372.jpg

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELER?

Kansızlığın belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, çabuk yorulma, baş dönmesi, iştahsızlık ve konsantrasyon bozukluğu yer alıyor.

turkish-tea.jpg

Kansızlığın tedavi edilmemesi durumunda ise kalp problemleri, cilt problemleri ve bağışıklık sistemi zayıflaması gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uzmanlar uyarıyor.