Cevizleri bu yöntemle saklarsanız bozulmuyor ve aylarca tap taze kalıyorlar

Cevizleri bu yöntemle saklarsanız bozulmuyor ve aylarca tap taze kalıyorlar

Ceviz hasadı başladı. Cevizler peki aylarca nasıl saklanır? Cevizlerin bozulmasını önleyen yöntemler nelerdir? İşte ceviz saklarken bilmeniz gereken her şey!

Ceviz, besin değeri yüksek bir gıda olarak bilinmektedir. Özellikle beyin sağlığına olan faydalarıyla öne çıkmaktadır. Ceviz, doyurucu bir besin olması nedeniyle atıştırmalık olarak da tüketilebilir. Türk mutfağında sıkça kullanılan ceviz, bazen evde bozulabiliyor ve küf sorunu ortaya çıkabiliyor. Bu durumda kesinlikle tüketilmemeli ve atılmalıdır. Cevizli tatlılar ise lezzetleriyle öne çıkmaktadır. Baklava gibi geleneksel tatlılarda ceviz kullanımı oldukça yaygındır. Ayrıca ceviz, börekler ve kekler gibi hamur işlerine de lezzet katar. Besin değeri yüksek olan cevizi tüketirken, bozuk veya küflenmiş olanlarından kaçınmak önemlidir.

CEVİZİ AYLARCA BOZULMADAN SAKLAMA YÖNTEMLERİ

Haberciniz.biz sitesinde yayınlanan bir içerikte; Cevizi aylarca bozulmadan saklayabilmemizi sağlayacak bir yöntem paylaşıldı. İşte herkesin bilmesi gereken o yöntem. Bu yöntemle cevizleriniz aylarca bozulmayacak.

Ceviz, sağlıklı bir vücut için olmazsa olmazdır. Taze şekilde tüketildiğinde, çok lezzetlidir. Ancak bayatlarsa, giderek acımaya başlayacağı için kısa sürede çöp haline gelecektir. Peki cevizi nasıl saklamak gerekir? Cevizi uzun süre taze tutmanın yolu nedir? Haydi başlayalım:

CEVİZLERİ UZUN SÜRE TAZE TUTMANIN YOLLARI

Cevizin içinde sağlıklı yağlar bulunur. Bu nedenle de diğer kuruyemişlere göre tazeliğini daha çabuk kaybeder. Bunu önlemek için yapabileceğiniz şeyler elbette vardır. Öncellikle kabuklu da olsa kabuksuz da olsa cevizleri buzdolabında saklamanız gerekir. Bir ay içinde kullanacaksanız buzdolabında, daha uzun süre sonra kullanacaksanız da derin dondurucuda saklayın.

CEVİZ DONDURUCUDA BİR YIL KADAR SAKLANABİLİR

Dondurucuda ceviz, bir yıla kadar dayanabilir. Buzların çözülmesine bile gerek yoktur. Cevizlerin kesinlikle nemden, ışıktan ve sıcaklıktan uzak durması gerekir. Eğer bunları yapamazsanız, cevizler kısa sürede bozulacak hatta böceklenecektir.

SADECE İHTİYACINIZ OLAN KADARINI KULLANIN

Cevizleri kırmadan saklayın. Kırdığınızda havayla temas etmeye daha fazla maruz kalacağı için kuruma yapacaktır. O yüzden ihtiyacınız olduğunuz kadarını kırın yeterli. Sakladığınız cevizleri bu yöntemle taptaze tutabilirsiniz. Yeni bir ceviz aldığınızda, kesinlikle eski cevizlerle karıştırarak kullanmayın. Birbirine karıştırmadan kullanmaya özen göstermelisiniz.

İlgili Haberler