Çocuk ölümlerine yol açan Strep A bakterisinin belirtileri neler?

Çocuk ölümlerine yol açan Strep A bakterisinin belirtileri neler?

Strep A bakterisi çocuklar açısından olumsuz sonuçlara yol açabilen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Peki, Strep a bakterisi nedir? Strep a belirtileri nelerdir?

Strep A bakterisi İngiltere’de peş peşe birçok çocuğun yaşamını yitirmesiyle gündem olan sağlık konusunda önemli gündem maddelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

s-e8851e05547f6f11d8969c0ce696c2804169005e.webp

Kış mevsimiyle birlikte kapalı havalarda, bilhassa kreşe giden küçük yaşta çocukların dikkat etmesi gereken Strep A bakterisi ilerleyen aşamada büyük tehdit oluşturuyor.

Hastalığa yol açan bakterilerden biri de halk arasında Beta olarak bilinen Streptokok enfeksiyonları. En çok çocukları etkileyen bu bakteri tedavi edilmemesi ve önlem alınmaması halinde ciddi sorunlara yol açabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Serap Sapmaz, son zamanlarda dünya üzerinde yaygın olarak görülen “Strep A” olarak bilinen “Grup A Streptokok” bakterisi hakkında bilgi verdi.

mh2ay39qqeiuredubzlozg.webp

STREP A NEDİR?

GAS kısaltmasıyla da bilinen Grup A streptokok, genellikle boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür. Grup A streptokok enfeksiyonları genellikle tonsilit olarak da adlandırılan boğaz ağrısına ve bademcik enfeksiyonuna neden olur. Bu bakteri türü, kızıl hastalığına, impetigo ve selülit gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir. Nadir durumlarda bakteri, invaziv grup A streptokok hastalığı (iGAS) olarak bilinen, yaşamı tehdit eden bir nekrotizan fasiit ve toksik şok sendromu tablolarına da sebebiyet verebilir. Bazı bireylerde A grubu streptokok enfeksiyonu, kalbe (romatizmal ateş olarak bilinen bir durum) veya böbreklere (glomerülonefrit olarak bilinir) zarar verebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Streptokok A, halk arasında da Beta olarak bilinir.

img20221207100713.webp

ÇOCUKLARIN HAYATI TEHLİKEDE Mİ?

A grubu streptokok bakterisi her insanda hastalığa sebep olabilir, ancak en fazla risk altında olan kişiler şöyle sıralanmaktadır:

 • 15 yaşa kadar olan dönemdeki çocuklar
 • 65 yaş üstü bireyler
 • Bağışıklık sistemi zayıf olanlar
 • Kronik hastalığı bulunanlar
 • Hijyen kurallarına dikkat etmeyenler

553478d9b2ad-child-with-strep-throat2.jpg

STREP A ENFEKSİYONUNUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Streptokok A’nın belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Boğaz ağrısı
 • Ateş
 • Ciltte kızıl benzeri döküntülerin olması
 • Boğazlarda beyaz iltihaplı görünüm
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Damakta oluşan kırmızı noktalar
 • Halsizlik, yorgunluk
 • Kas ağrıları
 • Baş ağrısı

ingilterede-strep-aya-bagli-olumler-122ye-ulasti-7372-dhaphoto2.webp

STREP A BAKTERİSİNE KARŞI HANGİ TEST YAPILIR?

Boğazda beyaz iltihaplı yaraların çıkması, boyunda lenf bezlerinin büyümesi, damakta peteşi denilen kırmızı noktaların çıkması bu hastalıkta daha fazla görülmektedir. Boğaz ağrısı ve ateş şikayetiyle başvuran hastalarda “hızlı strep A testi” ile beraber boğaz kültürü alınmalıdır. Eğer hızlı Strep A testi pozitif çıkarsa hemen antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Eğer testin sonucu negatif gelirse yüzde 25 oranında boğaz kültüründe üreme olabilmektedir. Bu nedenle boğaz kültürü sonucunun takip edilmesi çok önemlidir. Test sonucunda “Boğaz kültüründe A grubu streptokok (Beta) üredi” ibaresi varsa vakit kaybedilmeden antibiyotik tedavisine başlanır.

6392bf6386b24a240cccc101.webp

ERKEN TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ

Hastalığın belirtilerinin başlamasıyla birlikte 9 gün içerisinde tedavi edilmesi gerekmektedir. Diğer boğaz enfeksiyonlarının hiçbir türünde antibiyotik kullanılması gerekmez ancak Beta’da tedavinin amacı kalp romatizması, böbrek iltihabını gibi komplikasyonları önlemektir. Tedavilerde (alerji olmaması durumunda) tek doz penisilin iğnesi yapılabildiği gibi ağızdan antibiyotiklerin de 10 gün, 20 doz kadar kullanılması gerekir.

957888c0-8827-11ed-90a7-556e529f9f89.jpg

STREP A ENFEKSİYONUNDAN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Streptokok A grubu bulaşabilir. Bu nedenle bulaşı önlemek adına da hasta kişilerle sarılmak, tokalaşmak, ortak havlu kullanmak, ortak kaşık kullanmak gibi durumlardan kaçınılmalıdır. Kişisel hijyen tedbirlerine çok dikkat edilmelidir. Antibiyotik tedavisi başlandıktan 24-48 saat sonra bulaştırıcılık sonlanmaktadır. Tedavi almayan kişiler 2-3 haftaya kadar enfeksiyonu bulaştırabilmektedir.