Çocuk ve bebeklerde demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demiri en hızlı ne yükseltir?

Çocuk ve bebeklerde demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demiri en hızlı ne yükseltir?

Bebek ve çocuklarda demir eksikliği çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Peki çocuk ve bebeklerde demir eksikliği belirtileri nelerdir? Demir eksikliğine ne iyi gelir?

Vücudun yeterince sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmadığı durum sonucunda anemi meydana gelir. Kırmızı kan hücreleri vücut dokularına oksijen getirir. Demir, kırmızı kan hücrelerinin yapılmasına yardımcı olur, bu nedenle vücuttaki demir eksikliği anemiye neden olabilir. Bu sorunun tıbbi adı demir eksikliği anemisidir.

Bebeklerde demir eksikliğinin bazı belirgin belirtileri vardır. Aslında aneminin en tipik belirtileri soluk cilt ve yorgunluktur. Diğer belirtiler arasında hızlı kalp atışı, sinirlilik, iştahsızlık, kırılgan tırnaklar ve ağrılı veya şişmiş dil bulunur. Ancak kansızlığı olan bir bebekte herhangi bir belirti görülmemesi yaygın bir durumdur. 

vv-001.jpg

Bu yazımızda bebeklerde demir eksikliği ile ilgili merak edilenleri sizler için yazdık. 

Bebeklerde demir eksikliğinin 7 belirtisi

1. Demir eksikliği olan bebeklerde iştahsızlık en sık rastlanan bulgulardan biridir.
2. Ağlarken morarma ve katılıp kalma sık görülen diğer bir belirtidir. Demir eksikliği olan bebeklerde çok ağlama, sinirlilik ve uykusuzluk görülebilir.
3. Demir eksikliği bebeklerde yutma güçlüğüne yol açar.
4. Bu bebekler diğer bebeklere göre daha sık hastalanırlar. Tırnaklar zayıf ve güçsüz olur ve çabuk kırılır. Saçlarda dökülme de bu bebeklerde sık karşılaşılan bir bulgudur.
5. Demir eksikliği anemisi gerçekleşirse sinirler zayıflar ve bebeklerin gelişiminde gerileme olur. Yürümeye başlamış olan bir bebek bu dönemde yürümeyi bırakabilir.
6. Demir eksikliği olan bebekler soluk benizli görünür.
7. Toprak, kireç, kağıt ve peçete yeme demir eksikliğinin bir diğer belirtisi olarak gözlemlenir.

Bebeklerde demir eksikliği anemisi nedir?

Demir kanımıza kırmızılığını veren hemoglobin adlı maddenin yapı taşıdır. Hemoglobin dokulara oksijen taşınmasından sorumludur. Hemoglobinin yaşa göre olması gereken değerin altında kalması durumu anemi olarak adlandırılır. Demir eksikliğine bağlı kansızlığa demir eksikliği anemisi denir. Demir eksikliği anemisinde görülen belirtiler daha şiddetli seyreder. Demir eksikliği anemisi tedavisinde demir içeren gıdaların artırılması, demir içeren ilaçların kullanılması ve kansızlığa neden olan hastalık varsa tedavi edilmesi gerekir.

Demir eksikliğine iyi gelen yiyecekler nelerdir? Çocuklarda demiri en hızlı ne yükseltir? 

1- Et, balık, yumurta ve karaciğer yedirin

 

Okul çağı çocukları, tüm vücut hücreleri için gerekli bir mineral olan demir ihtiyacını bazı yiyeceklerden gayet iyi karşılayabiliyor. Demir en fazla kırmızı ette bulunuyor. Kırmızı etin yanı sıra balık, karaciğer ve yumurta da tam bir demir deposu. Yumurtayı menemen gibi pişirip, domates, soğan ve C vitamininden zengin olan sivri biberle demir emilimini artırabilirsiniz. Ya da yumurta yanında portakal suyu içerek de demir emilimi artırılabilir. Eti her gün 2 adet köfte büyüklüğünde yedirebilirsiniz. Ancak karaciğerin esas görevi vücuda giren tüm zehirleri arındırmak olduğu için fazlası vücutta toksinlerin birikmesine neden olabileceğinden dolayı haftada 1 yedirebilirsiniz.

 

2- Kuruyemişi beslenmesinden eksik etmeyin

 

Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru erik, çiğ badem, fındık, fıstık ve ceviz gibi kuruyemişler önemli demir kaynakları. Bu nedenle çocuğunuzun beslenme çantasına bir avuç kuruyemiş koyarsanız demir kaynaklarından faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçılması durumunda kalori bakımından yüksek olabileceğinden diyabet hastalığı ve obezite riskini artırabilir.

 

3- Yeşillikleri, C vitamini içeren besinlerle birlikte verin

 

Sebze ve tahıllar C vitamini içeren besinler ile birlikte alındıklarında demirin çözünürlüğünü artırıyorlar. Bu nedenle çocuğunuza sebze yemeklerinin yanında mutlaka, çok zengin bir demir deposu olan sivri biber ile portakal suyu (liflerini de suyuna katarak) vermeniz demir açısından zengin beslenmesini sağlar. 1 adet portakal demiri bir kat artırıyor. Ancak portakalın 1 taneyi aşmaması çok önemli çünkü fazlası karaciğeri yorabiliyor.

 

4- Ispanağı portakal suyuyla yedirin

 

Ispanak, pazı, pırasa, kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeleri çok fazla pişirmeyin. Aksi takdirde bu besinlerdeki demir içeriklerinin kaybolmasına yol açarsınız. Ayrıca her biri son derece faydalı olan bu besinlerden ıspanağı yoğurt yerine portakal suyu ile yedirmeye özen gösterin.

 

5- Demir eksikliğine karşı brokoli ve havuç yedirin

 

Brokoli ve karnabahar sadece çocukların değil yetişkinlerin birçoğunun da yemek istemedikleri, ama tam anlamıyla şifa deposu olan besinler. Çocuklarınıza özellikle brokoli, havuç ve patatesi (kızartmadan kaçının) sevdirin. Çünkü bu besinler demir emilimini artırıyor.

 

6- Pekmez-tahini ihmal etmeyin

 

1 yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezinin sabah aç karnına alınması demir eksikliği anemisinde önemli. Ancak çocuğunuza pekmez yemeden bir saat önce ve yedikten bir saat sonra süt ürünü vermeyin. 1 yemek kaşığı pekmez günlük demir ihtiyacının yüzde 15’ini karşılıyor. Tahin de hem demir yönünden hem de C vitamini yönünden zengin olması dolayısıyla kansızlığa karşı fayda sağlayabiliyor.