Deve dikeni otunun sağlıkta yeni rolü!

Deve dikeni otunun sağlıkta yeni rolü!

Deve dikeni otunun karaciğer sağlığına olan olumlu etkileri dikkat çekiyor! Siroz ve karaciğer yağlanmasıyla mücadelede doğal alternatif olarak göze çarpmaktadır.

Gündeme gelen deve dikeni otu, ölümcül sonuçları olan karaciğer yağlanması ve siroz tedavisine yönelik ilgi çekmektedir. Doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan şifalı otlar artan ilgiyle birlikte dikkat çekmektedir. Ancak bu tür otların sağlığa olan etkilerini değerlendirmek doktora başvurmak önemlidir.

karaciger1.jpg

 

Deve Dikeni Nedir?

Deve dikeni, Akdeniz bölgesine özgü, meryem ana dikeni olarak bilinen mor renkli bir bitki türüdür.İltihap önleyici ve antioksidan özellikleri sayesinde karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçinde bulunan silymarin adlı flavonoid kompleks, karaciğer hüclerini koruyabilmektedir.

karaciger3.jpg

Deve Dikeni'nin Yararları...

-Karaciğer hastalıklarını tedavi ve önleme konusunda yardımcı olabilmektedir.

-Hepatit,siroz ve sarılık gibi karaciğer problemlerine olumlu etkiler sağlayabilmektedir.

-Kemik sağlığını desteklemektedir.

-Cildi canlandırır ve sivilcelerle mücadele etmektedir.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Kansere karşı koruyucu bileşenler içerebilmektedir.

-idrar yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olmaktadır.

Siroz Nedir?

Siroz, karaciğer dokusunun geri dönüşümsüz şekilde zarar gördüğü, skar dokusunun oluştuğu bir karaciğer hastalığıdır. İlerleyen aşamalarda belirtiler arasında iştahsızlık, kilo kaybı, bulantı, halsizlik, vücutta sıvı toplanması, karın büyümesi, ciltte morarma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

karaciger2.jpg

Bu nedenle doğal tedavi yöntemlerini kullanmadan önce sağlık uzmanına danışmak ve belirtiler konusunda dikkatli olmak önemlidir.