Dişinde böyle dolgusu olan yandı! Hastaneye koşun

Dişinde böyle dolgusu olan yandı! Hastaneye koşun

Diş dolgusu amalgam olan kişilere uzman isimden uyarı geldi. O dolgularla ilgili kritik bir gelişme yaşandı.

Dişlerinde amalgam dolgu olanlara önemli bir uyarı geldi. Avrupa Birliği o dolguyu yasakladı. Uzman isim ise gümüş dolgu ile ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.

amalgam-900x400.jpg

AMALGAM DOLGU YASAKLANDI

Avrupa Birliği'nin (AB), halk arasında gümüş dolgu olarak da bilinen ve cıva içerdiği iddia edilen amalgam dolguların kullanımını yasaklamasının ardından, Dr. Kerem Korkut, vücutta biriken cıvanın insan sağlığına etkileri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

O SEMPTOMLARI TETİKLEYEBİLİR

Korkut, “Bilimsel kanıtlar, kronik cıva zehirlenmesinin; beyin, sinirler ve böbrek hasarı gibi pek çok daha farklı dokuyu etkileyebileceğini gösteriyor. Cıva zehirlenmesi yıllarca; kronik yorgunluk, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve sindirim sorunları semptomlarını tetikleyebilir. Bu nedenle cıva zehirlenmesinden korunmak önemlidir” dedi.

amalgam-civali-dis-dolgusu-zararli-mi.jpg

DOĞRU YÖNTEMİ AÇIKLADI

Cıva düzeylerinin ölçülmesi gerektiğinin altını çizen Korkut, “Farklı organ ve dokularımızın farklı miktarda cıva bağlama özelliği bulunduğu bilinen bir durumdur. Bu kanıtlar çerçevesinde, cıva düzeylerinin ölçülmesinde, farklı dokulardaki cıva seviyelerinin birlikte analizinin en doğru yöntemdir. Biz de hastalarımızın farklı dokularını eş zamanlı olarak test ederek cıva toksisitesi üzerine öneriler yapıyoruz. Bu testler, cıva seviyelerini daha güvenilir bir yöntemle belirlemek ve gerekli önlemleri almak için kullanılır” ifadelerini kullandı.

amalgam-dolguu.jpg

Alınacak önlemlerden de bahseden Dr. Kerem Korkut, “Amalgam diş dolgularının kompozit, porselen gibi sağlıklı materyallerle değiştirilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra cıva içeriği yüksek olan dip balıkları ve kabuklularının tüketiminin azaltılması ile besin desteklerinin kullanılması oldukça önemli. Bu önlemler, cıva maruziyetini azaltmaya ve vücudunuzun cıva ile ilişkili zararlara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir. Beslenme ve yaşam şeklini ilgilendiren fonksiyonel tıp yaklaşımında bu konuda yetkin bir doktor ve diyetisyenin iş birliği içinde hareket edilmesi önemlidir. İEÜ Medical Point Hastanesi Sağlıklı Yaşam ve Fonksiyonel Tıp Ünitesinde vücuttaki ağır metalleri ölçüyor, azaltılması yolunda program uyguluyoruz” diye konuştu.