Düzenli diş fırçalamak o hastalığa karşı koruyor!

Düzenli diş fırçalamak o hastalığa karşı koruyor!

Düzenli diş fırçalamanın o hastalığa engel olduğu ortaya çıktı. Peki diş fırçalamak sizi hangi hastalıktan koruyor?

Ağız ve diş bakımı, insan sağlığı için olmazsa olmazlardan. Hem fiziki olarak ağız sağlığınız için hem de kötü kokuyu engellemek için diş fırçalamak son derece önemlidir. 

ekran-goruntusu-2024-02-25-122706.png

Ancak düzenli diş fırçalamanın hastalıklara karşı da koruyucu etkisi olduğu ortaya çıktı. Özellikle diş fırçalamak o hastalığı sizden uzak tutuyor.

ekran-goruntusu-2024-02-25-122710.png

DİŞ FIRÇALAMAK AKCİĞER HASTALIKLARINA KARŞI KORUYOR

Medyadatava'daki habere göre Harvard Üniversitesi’nde yapılan kapsamlı bir araştırma, düzenli diş fırçalamanın akciğer hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağladığını ortaya koydu.

ABD’nin Boston kentinde Harvard Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman, Selina Ehrenzeller ve Michael Klompas’ın birlikte yürüttüğü çalışmada 2700’den fazla hasta verisinin analizi sonucunda; ağız ve diş sağlığının akciğer hastalıklarıyla direkt bağlantılı olduğu ve zatürreden korunma yollarının arasında düzenli diş fırçalama olduğu kanıtlandı.

ekran-goruntusu-2024-02-25-122719.png

ZATÜRRE HASTALIĞINI ENGELLİYOR

Konu ile ilgili bilgilendirici açıklamalarda bulunan, Periodontolog Doç. Dr. Onurcem Duruel, “Özellikle son yıllarda, solunum yolları ve solunum sistemiyle direkt bağlantısı olan ağız ortamının, solunum yolu hastalıkları ile ilişkisi ayrıntılı olarak inceleniyor. Yapılan çalışmaların sonucunda da düzenli diş fırçalamanın diş eti hastalıklarını engellediği ve şiddetli zatürre sebebiyle hastaneye yatış riskini azalttığı doğrulandı” şeklinde konuştu.

Özellikle diş ve diş eti hastalıklarının, akciğer hastalıkları ile yakından ilişkili olduğu çeşitli çalışmalarla kanıtlanıyor. İstanbul Beykent Üniversitesi Öğr. Üyesi Periodontolog Doç. Dr. Onurcem Duruel tespit edilen bu karşılıklı ilişkinin, biyokimyasal ve mikrobiyolojik çeşitli mekanizmaların olduğunu belirtti.

ekran-goruntusu-2024-02-25-122725.png

GÜNLÜK DİŞ TEMİZLİĞİNİN FAYDALARI

Duruel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kötü ağız hijyeni sonucunda, ağız florasındaki bakteriler çoğalarak zatürre riskini artırır. Günlük diş temizliği, düzenli yapıldığında, bakterilerin veya diğer zararlı mikropların boğazdan aşağıya geçerek zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarına neden olmasını engelleyebilir. Günlük diş fırçalama sonucunda, diş eti hastalığına sebep olan bakterilerin ve akciğer enfeksiyonu riskinin azaldığı biliniyor.”

Ağız sağlığının doğrudan tüm vücut sağlığı ile ilgili olduğunu unutmamak gerektiğine vurgu yapan Duruel, “Bu nedenle günde iki kez diş fırçalama, diş ipi ve düzenli doktor kontrolü, sağlıklı beslenme gibi basit ve etkili alışkanlıkları yaşam boyu sürdürmek önemli” diye konuştu.