Evinizde varsa kullanmayın! İşte kulak çöpünün zararları

Evinizde varsa kullanmayın! İşte kulak çöpünün zararları

Uzmanlar, her gün milyonlarca kişinin kullandığı kulak çöpünün, yanlış kullanımı nedeni ile sağırlığa, hatta yüz felcine bile neden olabileceğini belirtiyor.

Hemen hemen herkesin kullandığı kulak çöpleri, kulağı temizlemekten ziyade oldukça fazla zarar veriyor. Kulağın içinde biriken kirlerin temizlemek yerine daha da ileriye itilmesine sebep olan kulak çöpleri. bu sebeple bir süre sonra işitme kaybına sebep olabiliyor.

uu.jpg

Kulak kiri, kulakların çok kuru olmasını engellemek, kiri hapsetmek ve potansiyel bakterilerin kulak içinde yer etmesini engellemek için fayda sağlıyor. Ancak bu kirleri ortadan kaldırmak için kullanılan kulak çöpleri bazı hasarların yaşanmasına neden oluyor.

Kulak kirini ucu yuvarlak bir şekilde olan kulak çöpü ile temizlemeye çalışmak kiri daha da ileriye iteceğinden, kirin kendisini doğal olarak temizlemesini engelleyecek ve burumdan sonra kulakta ağrı, boğuk işitme ve kulakta bir yumru varmış gibi hissettirecektir.

Orta kulağın potansiyel olarak yaralanmasına neden olacağından kulak zarında ağrı ve yırtılmalar görülecektir.

q.jpeg

Kulak içinde bulunan kirler kulak içine girebilecek olan bakterilerin yakalanmasına ve içeriye girmesine engellemeye yardım edeceğinden çöp kullanılması durumunda hem kir daha fazla ileriye gidip ağrı yapacak hem de bakterilerin yolu açılarak çeşitli kulak enfeksiyonları görülecektir.

Kulak çöpünün ucunda bulunan pamuksu cisim temizleme esnasında kulak içinde kalabilir bu da kir ile beraber içeride yuva yaparak kulakların ağır işitmesine zamanla da işitme kaybına neden olur.

Daha iyi bir kulak temizliği için;

Kulak çöpleri yerine kulağı sağlıklı bir şekilde temizlemek için kulak için bebek yağı veya zarar vermeyen bitkisel yağlar ile yumuşatılır. Yumuşayan kulak içi bir miktar su ile ıslatılır ve biraz beklenir ve kulaktaki kirin dışarıya akması için yan bir şekilde pozisyon alarak biraz beklenir, havlu ile kurulanır.