Eylül ayında hangi balıklar tüketilmeli? Hangi balık neye iyi gelir?

Eylül ayında hangi balıklar tüketilmeli? Hangi balık neye iyi gelir?

Bağışıklığı güçlendiren balıkların tüketilmesi gereken bir ayı vardır. Peki Eylül ayında hangi balıklar tüketilmeli? Hangi balık neye iyi gelir?

1 Eylül'de Balık avı sezonunun açılmasıyla birlikte sağlık deposu balık, sofralardaki yerini almaya başladı. Eylül ayında en lezzetli balıkların hangisi olduğunu ve bu ay hangi balıkların yenmesi gerektiğini merak eden vatandaşlar da konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. İşte, eylül'de lezzetli olan balıklar...

LÜFER

Denizlerin ılık olduğu zamanlarda yüzeye daha yakınlardır. Bol etli olan lüfer yüksek oranda protein içerir. Bunun yanı sıra B vitaminleri bakımından zengindir. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

lufer.jpg

KOLYOZ

Uskumru ailesine ait olan kolyoz yüksek oranda enerji veren nadir besinlerden biridir. Bu yüzden uzmanlar bulunduğu mevsimde mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurguluyor. 

kolyoz.jpg

İZMARİT

Geniş gövde yapısıyla dikkat çeken izmarit balığı Omega-3 yağ asidi bakımından zengindir. Konsantreyi artırarak beynin işlevselliğini artırır.

izmarit.png

BARBUNYA BALIĞI

Rengiyle barbunyaya benzeyen bu balık türü doğru pişirildiğinde diyet yapanların bile tercih edebileceği bir besindir. 

barbunya-baligi.webp

ÇİNEKOP

Uzmanlar özellikle sonbahar ve kış aylarında düzenli olarak tüketildiğinde depresyonu ve yorgunluğu önlediğini açıkladı. Verdiği enerji sayesinde sinir ve sindirim sistemini korur. 

c.jpg

ÇİPURA

Elipsi bir şekli olan çipura Eylül ayında en çok tercih edilen balık çeşididir. Bağışıklığı güçlendiren aynı zamanda kanı temizler. 

cipura.jpg

KIRLANGIÇ BALIĞI

Nadiren de olsa bulunduğu an uzmanların özellikle bu aylarda tüketilmesini tavsiye ettiği balıklardan biridir. Buğlaması ya da çorbası yapılır.